Anne Olanlar Ocaktan İtibaren 400 TL alacak
Pazar , 19 Eylül 2021
Anasayfa » Genel » Anne Olanlar Ocaktan İtibaren 400 TL alacak

Anne Olanlar Ocaktan İtibaren 400 TL alacak


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programları ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların 2-5 yaş arasındaki çocukları için aylık 400 lira bakım desteğinin İŞKUR tarafından 2018’de verilmeye başlanacağını söyledi.Kaya, TBMM Genel Kurulunda bakanlığının bütçesinin görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, gündem belirleyen, kendi eksenini oluşturan ve dünya siyasetine yön veren bir ülke konumunda olduğunu belirtti.
Bakan Kaya, “Dün Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ile İslam İşbirliği Teşkilatının sergilediği duruş ve açıklanan kararlar, sadece milletimizin değil, uluslararası hukuka saygılı, mazlum ve mağdur coğrafyaların yanında yer alan tüm milletlerin göğsünü kabartmıştır. Ben de buradan, Filistin’in başkenti Doğu Kudüs’ü, Kudüs’ün onurlu kadınlarını ve Kudüs’ün asil evlatlarını muhabbetle selamlıyorum.” dedi.
Son 15 yılda sosyal devlet uygulamalarında da “adeta sessiz bir devrim gerçekleştirdiklerini” ifade eden Kaya, bakanlık olarak, zamanın ruhunu yakalayan ve dönüşümü esas alan bir yaklaşımla, yeni hizmet modelleri geliştirmeye ve ortaya çıkan yeni sosyal ihtiyaçlara yönelik çözümler üretmeye önem verdiklerini dile getirdi.
Çocukların sağlıklı gelişimlerinin aile ortamında yaşamalarıyla mümkün olacağına inandıklarına işaret eden Kaya, bu amaçla halen yaklaşık 107 bin 127 çocuk için ailelerini madden ve manen desteklediklerini bildirdi.Bugün itibarıyla 5 bin 564 çocuğun koruyucu aile yanında yaşadığını, sadece 2017 yılında bin 53 çocuğun koruyucu aileye kavuşturulduğunu kaydeden Kaya, “Gururla söylüyorum ki bu yıl, çocuk hizmetleri alanında çok önemli bir dönüşümü gerçekleştirdik. Ülke genelinde, koğuş tipi hizmet veren çocuk yurtları ve çocuk yuvaları dönemini kapattık. Buralardaki çocuklarımızın tamamını ev tipi modelimizle buluşturduk.” diye konuştu.
Koruma altında bulunan 14 bin 32 çocuğun artık ev sıcaklığını hissederek yaşadığını anlatan Kaya, “Geçtiğimiz haziran ayında sokakta çalıştırılan çocuklara yönelik yeni bir uygulamayı hayata geçirdik. Bunun için 111 mobil ekip kurduk. Uygulamanın ilk 4 ayında, 5 bin 69 çocuğumuza ulaştık ve destek verdik. Yayın hizmetlerinde ise RTÜK iş birliğiyle aile ve çocuk dostu yapım ve dizilerin teşvik edilmesi uygulamasını ocak ayından başlatıyoruz.” bilgisini verdi. Kadın istihdamı“Kadının güçlü olduğu bir ülkede, aile ve toplum da güçlü olur.” diyen Kaya, şöyle konuştu:Kadının güçlenmesi, kadına yönelik şiddetin önlenmesiyle erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele konularında hazırladığımız 3 eksenli eylem planlarını hassasiyetle uyguluyoruz. 2018-2023 Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı Ocak 2018 itibarıyla uygulamaya koyuyoruz. Kadının güçlenmesine yönelik bu strateji belgemiz eğitim, sağlık, istihdam, karar alma mekanizmaları, medya ve göç olmak üzere 6 ana başlıkta düzenlendi.
Kadın istihdamı kapsamında yaptığımız çalışmalarla 2005 yılında yüzde 23 olan kadının iş gücüne katılım oranını bugün yüzde 34’lere yükselttik. 2023 hedefimiz, bu oranı yüzde 41’e taşımaktır. Diğer yandan, son 10 yıl içinde ülkemizde istihdamını sağladığımız 6,5 milyon kişinin 3 milyonunu kadınlar oluşturmaktadır. Sonuçta kadın istihdam oranımızı da yüzde 29,1’e yükselttik. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların 2-5 yaş arasındaki çocukları için aylık 400 TL bakım desteği İŞKUR tarafından 2018 yılında verilmeye başlanacak. Kadınlarımız için hayırlı olsun.

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sosyal medya açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’de 81 ilden üniversite kazanan öğrencilerle gerçekleştirilen “Gençlerle Buluşma” programına katıldı. …