Artık Cezası Çok Daha Ağır : Stokçuluğu Önleyecek Kanun TBMM Tarafından Kabul Edildi
Pazar , 26 Haziran 2022
Anasayfa » FOTO GALERİ » Artık Cezası Çok Daha Ağır : Stokçuluğu Önleyecek Kanun TBMM Tarafından Kabul Edildi

Artık Cezası Çok Daha Ağır : Stokçuluğu Önleyecek Kanun TBMM Tarafından Kabul Edildi

Dövizdeki dalgalanmaları fırsata çevirmek isteyen ve stokçuluk yapanlara uygulanan para cezasında, artırmaya gitmeyi öneren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Gelen son dakika haberine göre dövizde yaşanan inişli çıkışı durumu fırsata çeviren ve ellerinde ürün olmadığını iddia ederek stokçuluk yoluna giden birçok firma için, para cezası uygulanmaya başlamıştı. TBMM’ye sunulan stokçulara karşı uygulanan para cezasının artırılmasının içinde yer aldığı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, genel kurul tarafından kabul edildi.

STOKÇULARA AĞIR CEZA GETİREN TEKLİF ONAYLANDI
Başta AK Parti AK Parti Zonguldak milletvekili Ahmet Çolakoğlu olmak üzere 40 milletvekilinin imzası buluna ve içinde stokçulara kesilen para cezasının artırılması detayı yer alan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Teklifi, TBMM tarafından kabul edildi.

TBMM’ye sunulan teklifte, bazı limanların işletme hakkı verilmesi/devri yöntemiyle özelleştirilmesi neticesinde imzalanan 49 yıldan az süreyle sözleşme süreleri, hakkın başlamasından itibaren 49 yıla kadar uzatılacağı bilgileri de yer aldı.

40 milletvekilinin imzası ile meclise sunulan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Teklifi’ne göre, LPG dağıtıcıları tanımı genişletiliyor. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında kesinleşmiş mahkumiyet kararı olanların lisans alması önlenecek.

Yeni düzenlenen teklifte yer alan başka bir konu ise enerji üretimi hakkında. Yeni düzenleme ile birlikte, Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi amaçlı olarak kullanımına ilişkin düzenleme yapılacağı belirtildi.

CEZASI 2 MİLYON TL
Son aylarda dövizde yaşanan dalgalanmaları fırsata çevirmek isteyen ve ürün olmadığını belirterek stok yoluna giden işletmeler için hükümet cezai işlem uygulamaya başlamıştı. Ancak stokçuluğun hala devam etmesi üzerine meclise sunulan yeni teklifle stokçuluğun önlenmesine ilişkin olarak cezalar 100 bin TL ile 2 milyon TL arasında olması yer alıyor.

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ TEİAŞ VE TEDAŞ’A DEVREDİLECEK
TBMM Genel Kuruluna 40 milletvekilinin imzası ile sunulan sunulan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Teklifi’ne göre; Etibank, Türkiye Elektrik Kurumu, Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş ve elektrik dağıtım şirketleri adına kayıtlı tesisler faaliyetlerinin niteliğine göre TEİAŞ ve TEDAŞ’a devredilecek.

Sonraki Haber

Sosyal medyadan duyurdu! Zerrin Özer’den hayranlarını üzen karar…

Bir zamanların efsanevi şarkıcısı Zerrin Özer bir süredir sağlık sorunları nedeniyle hastaneye gidip geliyordu. Ünlü …