Cumartesi , 13 Nisan 2024

Azerbaycan Savunma Bakanlığı duyurdu: Karabağ’da çatışma çıktı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da, Azerbaycan askerleri ile Ermeni güçleri arasında çatışma çıktığını duyurdu. Ermeni tarafından ölü ve yaralıların olduğu çatışmada Azerbaycan’ın da şehitleri olduğu bildirildi.

Karabağ’da çıkan çatışmada ölü ve yaralıların olduğu belirtildi. Konuyla ilgili açıklama Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, geçici olarak Rus unsurların konuşlandırıldığı ve Ermeni nüfusun yaşadığı Azerbaycan topraklarına Ermenistan’dan Hankendi-Halfeli-Turşsu yolu kullanılarak askeri teçhizat, mühimmat ve personel nakliyesi yapıldığı yönündeki bilgiler üzerine Azerbaycan askerlerinin harekete geçtiği bildirildi.

Açıklamada, sabah saatlerinde Azerbaycan askerlerinin yasa dışı askeri nakliye yapan bir aracı kontrol amacıyla durdurmak istediği, araçtakilerin ateş açması üzerine çatışma çıktığı kaydedildi. Çatışmada, her iki taraftan ölü ve yaralıların olduğu belirtildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında şöyle denildi:

“Rus barış gücünün geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarına Ermenistan’dan Hankendi-Halfeli-Turşsu toprak yolu kullanılarak askeri teçhizat, mühimmat ve personel taşındığına ilişkin bilgiler alındı.

5 Mart sabahı, alınan bilgileri doğrulamak için Azerbaycan birlikleri tarafından yasadışı askeri nakliye yapan araçlar durdurularak kontrol edilmeye çalışılmıştır.

Karşı taraftan ateş açılmıştır ve çıkan çatışmada her iki taraftan da ölü ve yaralılar var.

Azerbaycan tarafı, üçlü bildirinin hükümlerinin koşulsuz ve tam olarak yerine getirilmesinin sağlanması gerektiğini Rus barış gücü komutanlığının dikkatine sunar.

“KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ”
Karabağ ekonomik bölgesi ile Ermenistan Cumhuriyeti arasında kullanılabilecek tek yolun Hankendi-Laçın yolu olduğunu bildiririz.

Rus barış gücü komutanlığına bir kez daha hatırlatıyoruz ki, diğer güzergahlarla askeri ve diğer amaçlı taşımaların yapılması kesinlikle kabul edilemez.

Ermenistan’dan Karabağ ekonomik bölgesine silah, mühimmat, askeri teçhizat, aynı zamanda yakıt ve insan gücü nakliyesi yapıldığının daha önce tespit edildiğini hatırlatırız.

Azerbaycan tarafı, söz konusu güzergâhla mayın taşınması konusunda uluslararası toplumu defalarca uyardı.

Ayrıca 2022 yılında Türkiye-Rusya Ortak Gözlem Merkezi temsilcilerinin Ermenistan’ın döşediği ve sonradan tespit edilen mayınları incelemek üzere bölgeyi ziyareti düzenlenmiştir.

“TERÖR POLİTİKASIDIR”
Bugünkü olay, Azerbaycan’ın Laçın-Hankendi yolunda bir kontrol noktası kurması gerektiğini bir kez daha gösteriyor.

Ermenistan’ın halen Azerbaycan’ın Karabağ ekonomik bölgesine askeri nakliye gerçekleştirmesi, bu ülkenin Azerbaycan’a yönelik devam eden saldırganlığı ve terör politikasıdır.

Yapılan provokasyonun tüm sorumluluğu Ermenistan’ın askeri ve siyasi yönetimine aittir.”

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLIĞI: AZERBAYCAN ORDUSUNDAN 2 ASKER ŞEHİT OLDU
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerin açtığı ateş sonucu Azerbaycan ordusundan 2 askerin şehit olduğunu duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, geçici olarak Rus unsurların konuşlandırıldığı ve Ermeni nüfusun yaşadığı Azerbaycan topraklarına Ermenistan’dan Hankendi-Halfeli-Turşsu yolu kullanılarak askeri teçhizat, mühimmat ve personel nakliyesi yapıldığı yönündeki bilgiler üzerine Azerbaycan askerlerinin harekete geçtiği bildirildi.

Açıklamada, sabah saatlerinde Azerbaycan askerlerinin yasa dışı askeri nakliye yapan bir aracı kontrol amacıyla durdurmak istediği, araçtakilerin ateş açması üzerine çatışma çıktığı kaydedildi.

Bakanlık, Karabağ’daki yasa dışı Ermeni güçlerin provokasyonu sonucu Şehriyar Alibeyli ve Eşgin Hüseynov isimli askerlerin şehit olduğunu bildirdi.

Ermenistan basınında, çatışmada 3 Ermeni polis memurunun öldüğü yönünde haberler yer aldı.

Kaynak: Haber Global

Sonraki Haber

Emeklilere Promosyon! Bankaların Teklifleri Rekor Seviyelere Ulaştı!

Emeklilere Promosyon! Bankaların Teklifleri Rekor Seviyelere Ulaştı! Özel bankaların emeklilere yönelik promosyon teklifleri hızla artıyor. …