BAKANLIK 81 İLE GÖNDERDİ! DÜĞÜN, NİŞAN GİBİ ETKİNLİKLERLE İLGİLİ YENİ GENELGE
Pazartesi , 28 Kasım 2022
Anasayfa » FOTO GALERİ » BAKANLIK 81 İLE GÖNDERDİ! DÜĞÜN, NİŞAN GİBİ ETKİNLİKLERLE İLGİLİ YENİ GENELGE

BAKANLIK 81 İLE GÖNDERDİ! DÜĞÜN, NİŞAN GİBİ ETKİNLİKLERLE İLGİLİ YENİ GENELGE

İçişleri Bakanlığı düğün, nişan, asker uğurlaması vb. etkinliklerle ilgili olarak 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderdi. Valiliklere gönderilen genelgede yaz aylarında artan etkinlikler nedeniyle silahla havaya ateş açılması gibi olaylara karşı dikkatli olunması istendi.

İçişleri Bakanlığı düğün, nişan, asker uğurlaması vb. etkinlikler için 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderdi. Genelgede, yaz aylarında artan düğün, nişan, asker uğurlaması etkinlikleri dolayısıyla ateşli silahla havaya ateş açılması olaylarına karşı dikkatli olunması ve tedbirlerin gözden geçirilmesi istendi.

“SİLAHLA ATEŞ EDEN KİŞİ 3 YILA KADAR HAPİSLE CEZALANDIRILIR”
Genelgede, kültürümüzün bir parçası olan bayram, düğün, asker uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama ve etkinlikler sırasında ateşli silahla havaya ateş açılması, istenmeyen üzücü olaylara sebebiyet verdiği ifade edildi. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun “Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulmaması”

başlıklı 170’inci maddesinde yer alan “Kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda;(…) Silahla ateş eden veya patlayıcı madde kullanan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” hükmü uyarınca gerekli adli ve cezai işlemlerin yapılması, açık alanlarda yapılacak etkinliklerde farkındalık oluşturulmasına ilişkin genel emir yayımlanması ve organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması hususlarında valiliklerin talimatlandırıldığı hatırlatıldı.

Sonraki Haber

ÖKSÜRÜK VE BRONŞİTİ TARİHE KARIŞTIRAN VE SADECE 3 MALZEMEYLE HAZIRLANAN MÜTHİŞ TARİF

Öksürük şurupları ve haplar, hasta olduğunuzda işe yarayabiliyor. Ancak evde hazırladığınız karışımla, hasta olmamak mümkün. …