BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ: EVİ OLANLAR DİKKAT ARTIK KİRAYA VERİLEMEYECEK!
Cuma , 26 Şubat 2021
Anasayfa » FOTO GALERİ » BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ: EVİ OLANLAR DİKKAT ARTIK KİRAYA VERİLEMEYECEK!

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ: EVİ OLANLAR DİKKAT ARTIK KİRAYA VERİLEMEYECEK!


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ri/skli binalar için harekete geçti. Ha/sarlı, yı/kılma ri/ski bulunan binalardaki ev sahipleri aksaklıkları gidermeden bu binaları kiraya veremeyecek. Son dönemde arka arkaya yaşanan depremler bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Bazı hasarlı, yıkılma ri/ski bulunan binalarda ev sahiplerinin kendisinin oturmadığını ancak bunların kiraya verildiği tespit edildi. Özellikle Elazığ ve ardından yaşanan İzmir deprem felaketleri sonrası yapılan incelemelerde sorunlu binalarda ev sahibi olanların taşınıp başkalarına kiraya verdikleri belirlendi.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bunun üzerine ev sahiplerinin kendi can güvenliği için taşındığı binalardaki evlerini başkalarını kiralayıp onların hayatını ri/ske atmasını önleyecek bir çalışma başlattı. OTURUM ENGELİ GETİRİLECEK Başlatılan çalışma kapsamında Türkiye’deki tüm yapıların verileri toplanıyor. Bu veriler belli aralıklar ile toplanarak bilgiler kontrol edilecek. Bu kontroller sırasında sıkıntılı olan yerlerdeki evler kiraya verilmiş ise tespit edilebilecek. Bina ile ilgili aksaklıkların giderilmesi için süre verilecek. Bu aksaklıklar giderilmeden kiraya verilmiş ise oturum engeli getirilecek.
Rİ/SKLİ BİNALAR İLE İLGİLİ TÜM ETİKETLEMELER YAPILACAK Yapı Denetim Sistemi’nde olduğu gibi elektronik olarak ve periyodik bir denetleme süreci planlanıyor. Ayrıca kiracıların Bina Kimlik Sistemi (BKS) üzerinden de binalar ile ilgili bilgi sahibi olmaları sağlanacak. BKS kapsamında ri/skli binalar ile ilgili tüm etiketlemeler yapılacak. Bir kişi kiralayacağı evi kolayca sorgulayıp ri/skli olup almadığını görebilecek. Böylece bir deprem anında yıkılma tehlikesi olan yerlerden uzak durabilecek.Sonraki Haber

KISITLAMA KARARLARI PEŞ PEŞE GELİYOR

Türkiye’de koronavirüs tablosu korkutmaya devam ederken bazı illerde alınan önlemler dikkat çekiyor. En son açıklanan …