Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Koca’dan kritik açıklamalar
Cumartesi , 4 Aralık 2021
Anasayfa » FOTO GALERİ » Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Koca’dan kritik açıklamalar

Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Koca’dan kritik açıklamalar

Bilim Kurulu; corona virüsü vaka sayısı, aşı tedarik ve aşılama süreci ile 1 Haziran sonrası izlenecek yol haritasını belirlemek için toplandı. BioNTech aşısının mimarı olan Prof. Dr. Uğur Şahin’in de katıldığı toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayısının bugün 10 binin altına düştüğünü açıkladı. Uğur Şahin ise, Türkiye’ye toplamda 120 milyon doz aşı gönderileceğini duyurdu.

Corona virüsüyle mücadele kapsamında 1 Haziran tarihine kadar alınan kademeli normalleşme kararı sonrası yeni yol haritasını belirlemek için gözler Bilim Kurulu’na çevrildi. BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin’in de çevrim içi olarak katıldığı toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kameralar karşısına geçti. Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle: * Bir güzel haberi vermek istedim. Özellikle kapanma dönemi sonrası bugün uzun bir aradan sonra günlük vaka sayımız 10 binin altına düştü. Bu düşüşün bundan sonra da devam edeceğini öngörüyoruz. * Bugün Bilim Kurulumuza katılan önemli bir misafirimiz var.

Salgını durdurmak için en önemli silah olan aşıyı ilk geliştiren bilim insanlarımız Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci hocamız da demin bizimle beraberlerdi. Şu an Özlem Küreci hocamız çalışmalarına devam ediyor olduğunu söyleyerek aramızdan ayrıldı. Uğur hocamız şu an beni dinliyorlar. * Bugün Uğur hocamızın bazı görüşlerini bizzat kendisinden duymanızı istiyoruz. Öncelikle bugün de medyaya yansımış oldu son olarak bildiğiniz gibi 27 Aralık’ta ilk sözleşmemizi yapmış idik, ondan üç ay önce görüşmelerimiz olmuştu. * Bu süreçte neredeyse haftada iki kez telefonda görüşmelerimiz oldu. Çok yoğun gayret gösterdiniz. En son 120 milyon dozluk anlaşma sizlerin yoğun çabalarınızla imzalanmış oldu. Vatandaşımız sizden bu anlaşmanın tedarik boyutu önemli sizden duymak ister. Buyrun hocam sizi dinliyoruz.
Sonraki Haber

SON DAKİKA | Süleyman SOYLU duyurdu! Eski bakan hayatını kaybetti..

Son dakika: Acı haberi İçişleri Bakanı Soylu duyurdu! Güldal Akşit hayatını kaybetti..