Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Fahrettin Koca’dan kritik mutasyon açıklaması
Pazar , 11 Nisan 2021
Anasayfa » FOTO GALERİ » Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Fahrettin Koca’dan kritik mutasyon açıklaması

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Fahrettin Koca’dan kritik mutasyon açıklaması


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. Bakan Koca, “Bugüne kadar 76 ilimizde toplam 41.488 B.1.1.7 (İngiltere) mutantı, 9 ilimizde toplam 61 B.1.351 (Güney Afrika) mutantı, 1 ilimizde 2 B.1.427 (California-NewYork) mutantı ve 1 adet de P.1 (Brezilya) mutantı tespit edilmiştir” dedi. Koca’nın açıklamasına göre Türkiye’de ilk defa California-New York mutantı görüldü.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. Mutasyonlu virüsün 76 kente yayıldığını belirten Koca, bir kentte 2 California-New York mutasyonu görüldüğünü açıkladı. “DALGALAR ŞEKLİNDE KENDİNİ HİSSETTİRDİ” “Bilelim ki maviye yolculuğumuz virüsten korunarak yaşamayı öğrenmekten geçiyor” diyen Bakan Koca’nın açıklaması şu şekilde: * Küresel salgının her alanda açtığı tahribatı tarif etmek gerçekten mümkün değil.
İnsanın insana temasını kesmesini zorunlu kılan, insani olan her değere ara vermek zorunda bırakan bir yılı geride bıraktık. * Hastalığın ülkemizdeki seyri tüm dünyada olduğu gibi yüksek sayıda kişiye virüsün hızla bulaştığı ve tedbirlerle kontrol altına alındığı dalgalar şeklinde kendisini hissettirdi. * Salgını kontrol altına aldıkça daha çok eski günlerin özlemi ile hareket ederken hastalık can yakmaya başlayınca zorunlu olarak tedbirlere sarılmakla geçti günler. Bu nedenle bazı dönemler neden eskiye dönmüyoruz sesleri, bazı dönemlerde ise neden daha çok kapanmıyoruz sesleri yükseldi. Bunun maalesef bilimsel bir tecrübesi ve tek doğrusu yok. * Salgının tüm yönleri ile ele alındığı başta kabinemiz, bakanlıklarımız, bilim insanlarımız hep birlikte vatandaşımız için dönemin en doğru hamlesi ne ise onu yapmaya çalıştık. Bu hepimizi çok yordu.* Bilim Kurulumuz bugün bir kez daha toplanmış ve güncel gelişmeleri değerlendirmiştir.Sonraki Haber

İstanbul’dan Ürküten Görüntüler

Koronavirüs salgınında hastaneler ve yoğun bakımlar alarm veriyor. Salgının 14’üncü ayında günlük vaka sayılarının 55 …