Binler bu haberi bekliyordu! Artık devlet ödeyecek
Cumartesi , 12 Haziran 2021
Anasayfa » Genel » Binler bu haberi bekliyordu! Artık devlet ödeyecek

Binler bu haberi bekliyordu! Artık devlet ödeyecek


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde geçtiğimiz Cuma günü 400 proje açıklandı
Artık devlet ödeyecek…
Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın eylem planı arasında yer alan ve 100 gün içerisinde hayata geçirilmesi planlanan çalışma Türkiye’de sayıları binlerle ifade edilen ağır kronik hastalığı olan vatandaşları kapsıyor.
FATURALARI DEVLET KARŞILAYACAK
Düzenlemeyle birlikte kalp, akciğer, böbrek gibi kronik rahatsızlıklarından ötürü sürekli cihaza bağımlı bir şekilde hayatını sürdüren vatandaşların yaşadıkları evlere ait elektrik fatura bedelleri artık devlet tarafından karşılanacak.
ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN HESABINA YATIRILACAK
Uygulama, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı tarafından Sağlık Bakanlığı ile birlikte koordineli bir şekilde yürütülecek.
Çalışma kapsamında yüksek elektrik faturalarını ödemekte zorluk çeken cihaza bağlı hastaların bulunduğu hanelerin fatura bedelleri ilgili elektrik dağıtım şirketlerinin hesaplarına ödenecek
KESİNTİLERE KARŞI GÜÇ KAYNAĞI
Ekim ayına kadar hayata geçirilmesi planlanan düzenleme sadece elektrik faturalarını da kapsamayacak.
Söz konusu hanelere fatura bedellerinin yanı sıra kesintisiz güç kaynağı da verilecek. Bu sayede olası elektrik kesintilerinde hastaların hayati risklerle karşı karşıya kalmasının da önüne geçilmiş olunacak.
AYLIK BİN 700 TL FATURA
Geçtiğimiz aylarda ‘Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’ (KOAH) bulunan 70 yaşındaki Fatma Açıkgöz kullandığı ‘Oksijen Konsantratörü’ (Oksijen üretme makinesi) nedeniyle kendisine gelen bin 700 liralık elektrik faturasını ödeyemediği için elektrik firması tarafından elektriğinin kesilmesi riskiyle karşı karşıya kalmış, aile bireyleri ise yaşananlar karşısında “Faturayı ödeyemeyince dün elektrik firmasından görevliler geldi.
Elektriği keseceklerdi. Ancak annemi makineye bağlı yaşadığını görünce kesmeden gittiler. Bize elektrik borcunu taksitlendirme yoluyla ödeyebileceğimizi söylediler.
Ama ben onun taksitini ödeyene kadar diğer ayın faturası geliyor. Ne yapacağız bilmiyorum” diyerek sitem etmişti. Kaynak: Yenişafak

Sonraki Haber

Son Dakika! Peker’e Operasyon Düzenlendi ve Çatışma Çıktı

Organize örgütü lideri Sedat Peker videoları ve sosyal medya paylaşımları ile gündemde etkisini sürdürürken Peker’in …