Perşembe , 25 Nisan 2024

Bu belirtilere karşı dikkatli olun Milyonlarca çocuk ölebilir

Koronavirüs salgını dünyanın dengesini bozdu. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok hastalık kontrolden çıktı. Bu hastalıklardan biri de kızamık oldu. Kızamık salgını, Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) harekete geçirdi. Kızamık aşısında yaşanan düşüşün bu salgını daha da körükleyeceğini düşündü. Dünya Sağlık Örgütü, geçtiğimiz sene içinde 40 milyon çocuğun kızamık aşısından mahrum kaldığını ve bunun rekor olduğunu belirtti.

“ÇOK TEHLİKELİ VE ÖLDÜRÜCÜ”
25 milyon çocuğun ilk doz, 14,7 milyon çocuğun da ikinci doz kızamık aşısından mahrum kaldığını bildiren örgüt, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ile ortak açıklamasında, aşılamadaki gerilemenin milyonlarca çocuğu çok tehlikeli ve öldürücü hastalığa açık hale getirdiğini belirtti.

Son sürecin kızamık hastalığıyla mücadeleye büyük zarar verdiği kaydedilen açıklamada “Covid-19 aşıları rekor sürede geliştirilip tarihin en büyük aşılamak kampanyası yaşanırken, rutin aşılamalarda çok büyük sıkıntılar yaşandı. Kızamık gibi ölümcül hastalıklarda aşılama ciddi oranda geriledi” denildi.
Sonraki Haber

Korkutan bir deprem daha

AFAD duyurdu! Korkutan bir deprem daha AFAD korkutan bir depremin daha meydana geldiğini açıkladı. İşte …