BU OTUN KİLOGRAMI 350 LİRADAN SATILIYOR! AMA BİN BİR DERDE DEVA
Perşembe , 28 Ocak 2021
Anasayfa » Genel » BU OTUN KİLOGRAMI 350 LİRADAN SATILIYOR! AMA BİN BİR DERDE DEVA

BU OTUN KİLOGRAMI 350 LİRADAN SATILIYOR! AMA BİN BİR DERDE DEVA


Batman’ın Sason ilçesinde dağ eteklerinde yetişen ve birçok hastalığa iyi geldiği ileri sürülen zuzubak otunun kilogramı 350 TL’den satışa sunuluyor.
Batman’ın Sason ilçesinde Mereto ve Zoveser dağları eteklerinde yetişen ve birçokhastalığa iyi geldiği ileri sürülen zuzubak otu, dağ köylerinde yaşayan vatandaşlar için önemli bir geçim kaynağı oldu.
350 LİRADAN SATILIYOR Vatandaşlar, ilçe merkezinde kurdukları küçük tezgahlarda zuzubak otu satarak, ailelerinin hayatını idame ettiriyor. Otun kilogramı 350 TL’den satışa sunuluyor. Otu ilçenin en yüksek rakımlı dağları olan Mereto ve Zoveser’in eteklerinden topladıklarını anlatan Sait Boguş, otun ilkbahar aylarında yetiştiğini ve sadece bir aylık ömrünün olduğunu ifade etti.
“GÜNDE EN FAZLA YARIM KİLO TOPLANIYOR” Zuzubak otunun şifa kaynağı olduğunu dile getiren Boguş, “Zuzubak otunu toplayabilmek için sabah erkenden yola çıkıyoruz. Yaklaşık 3 saat yol yürüdükten sonra zuzubak otunun bulunduğu dağlara yetişiyoruz. Bir kişi günde en fazla yarım kilo zuzubak toplayabiliyor.
Otu her türlü yemeğin içine katarak tükete bilirsiniz. Başta kolesterol ve tansiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiğini biliyoruz. Otun tadı da çok güzel. Genellikle koparıldıktan sonra kaya tuzuna karıştırılır, toz haline getirilir ve yemeklere baharat olarak katılır. Köylerde yaşayan birçok aile zuzubak ve benzeri otları koparıp satarak geçimini sağlıyor” diye konuştu.

Sonraki Haber

SEYAHAT YASAKLARI GELİYOR

Mutasyonlu Korona Paniği Sürüyor… Seyahat Engeli Geliyor Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, mutasyona uğramış corona virüsünün …