ÇALIŞAN VATANDAŞLARIN DİKKATİNE! YENİ YASA MECLİSTE…
Cumartesi , 28 Mayıs 2022
Anasayfa » FOTO GALERİ » ÇALIŞAN VATANDAŞLARIN DİKKATİNE! YENİ YASA MECLİSTE…

ÇALIŞAN VATANDAŞLARIN DİKKATİNE! YENİ YASA MECLİSTE…

Cuma günü meclise sunulmuş olan torba yasada vatandaşların çalışma hayatını etkileyecek birçok yeni düzenleme bulunuyor. 50 yaş üstü vatandaşlar için sözleşmeli çalışmanın önünü açacak olan yasa herkes tarafından tartışılacak gibi gözüküyor.Cuma günü meclise sunulmuş olan torba yasada vatandaşların çalışma hayatını etkileyecek birçok yeni düzenleme bulunuyor. 50 yaş üstü vatandaşlar için sözleşmeli çalışmanın önünü açacak olan yasa herkes tarafından tartışılacak gibi gözüküyor. İşte maddeler halinde özellikle çalışan vatandaşları etkileyecek düzenlemeler…İşsizlik Sigortası Kanunu ile belli başlı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında yapılan kanun teklifi bu hafta Ankara’nın en önemli gündemlerinden biri olacak. Cuma günü meclise sunulmuş olan kanun teklifi yalnızca vergi borçlarının yapılandırması ile değil birçok konuda da günlük hayatımızı etkileyecek düzenlemeler hakkında yeni kanunlar içeriyor. İşte kanun teklifinde yer alan bazı maddeler…
25 yaş altı ve 50 yaş üstü vatandaşların kıdem tazminatıBelirli süreli iş sözleşmeleri eğer işçi 25 yaşını doldurmamış ise veya 50 üstü yaşında ise mevcut koşullar aranmadan yapılabilecek. 25 yaşını doldurmamış olan işçilerin yapılacak belirli süreli iş sözleşmelerinin vakti kişinin 25 yaşını doldurduğu tarihi geçmeyecek. Belirli süreli iş sözleşmelerinin toplam süresi 2 yıldan fazla olmayacak. Bu madde uyarınca belirli süreli iş sözleşmesine sahip olan kişiler sözleşmeleri sonlandığında kıdem tazminatı almaya hak kazanamayacak.
Cumhurbaşkanının Kurumlar Vergisi yetkisi2017’de yapılmış olan yasa değişikliği ile Kurumlar Vergisi 2018-2020 yılları için %20’den %22’ye yükseltilmişti. Yeni düzenleme geçerli olmazsa vergi önümüzdeki sene itibariyle tekrar %20’ye inecek. Kanun teklifine göre cumhurbaşkanının Kurumlar Vergisini 5 puana kadar indirme yetkisi olacak.
Kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021’e uzatılabilirAKP tarafından meclise 16 Ekim itibariyle sunulan teklif ile işveren prim desteği, prim teşviki ve damga vergisi desteği 2023 sonuna uzatılabilecek. Aynı şekilde kısa çalışma ödeneği ise 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilecek.
Prim ve vergi borçlarına ertelemeMeclise sunulan kanun teklifi dahilinde vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasının da olması bekleniyor.
AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş yaptığı açıklamada vergi ve prim borçları ile ilgili yapılandırmanın ekleneceğini söyledi. Teknik kısımların tamamlanması üzerinde çalışıldığını söyleyen Muş, kanun teklifini Plan ve Bütçe Komisyonuna sunacaklarını belirtti.

Sonraki Haber

AZ ÖNCE AÇIKLANDI ! MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN YAZ TATİLİ İLE İLGİLİ FLAŞ KARAR

MEB resmen duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yaz tatili ile ilgili son dakika kararı. 2. sınıftan …