CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE!
Cumartesi , 16 Ocak 2021
Anasayfa » Genel » CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE!

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 6. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Avrupalı Türkler için müjdeleri de ayrı ayrı sıraladı. Erdoğan; “Yurtdışındaki çocuklarımızın ana dillerini öğrenmeleri için uygulamalar hazırlıyoruz. Türkçeyi ve kültürümüzü öğrenmelerini teşvik edeceğiz. Diaspora’daki gençlerimize ayrılan kontenjanları 2 katına menfaatiyoruz.
Kamu hizmetlerini kolayleştireceğiz. Mesela konsolosluk prosedürleriy ile ilgili artık bankayı aradan menfaatiyoruz. Dövizle askerliği 6 bin eurodan bin euroya düşürmekle kalmadık, 38 yaşını aşmış yalnız dövizle askerliğe başvurmamış kişilerin problemlerinı da yakında çözüyoruz. Yurtdışı vatandaşlar koordinasyon kurulu tesis ediyoruz. Yeni dönemde TBMM içeriğinde yurtdışı Türkler adıyla bir daimi komisyon kurulmasını talep edeceğiz.
Yerel medyayı güçlendirmek için, Avrupa’daki Türk basınına destek olacağız.” dedi. Erdoğan ilaveten; “Avrupa’da yaşayan Türklere, siz Avrupalı Türklersiniz yaşadığınız yerin kesinlikle vatandaşlığını alın. Türkiye’deki haklarınızı hiçbir kayıp olmadan kullanabileceğiniz formüller geliştirdik. Dininize ve dilinize çok iyi sahip çıkın.” dedi. İşte Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları; “Muhterem Devlet Başkanlığı konseyi başkanı aziz kardeşim Bakir İzzetbegoviç, Avrupa’da yaşayan aziz kardeşlerim, sizi hasretle muhabbetle selamlıyorum.
Sizlere 81 vilayetimizin 81 milyon vatandaşımızın selamlarını getirdim, Sevginiz, coşkunuz için sizlere tek tek teşekkür ediyorum. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin 6. Olağan kurulu’nun hayırlara vesile olmasını diliyorum.” BİZ BOSNA’YI HİÇ AYRI DÜŞÜNMEDİK “Biz hiçbir zaman Bosna’yı ayrı düşünmedik. Bu yola devam ettik ve devam edeceğiz, Savaştan sonra Avrupa ülkelerinin iş gücü ihtiyacını karşılamak için gurbetçi olarak yollara düştük.
O günlerin üzerinden 65 yıl geçti. Bu kıtada yaşayan kardeşlerimize gurbetçi değil Avrupalı diyoruz. Dün acı vatan olan Avrupa bugün artık yeni yurt haline geldi. 1000 yıl önce orta Asya’dan gelip Anadolu’yu kendine yurt edinen atalarımız bununla kalmamışlardır. Bir ayağıyla orada, bir ayağıyla Avrupa’da olmuştur.”
YAŞADIĞINI YERİN MUTLAKA VATANDAŞLIĞINI ALIN “Birileri bizleri ayırmak için ellerinden geleni yapsa da, katiyen başaramayacaklar. Kardeşlerim biliyorsunuz, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra tek parti CHP’si döneminde milletimizin tarihiyle bağları kopartılmaya çalışıldı. Ders kitaplarında, binlerce yıllık Uygarlığı anlattır, ancak aradaki 1000 yıllık dönem neredeyse yok sayıldı. Osmanlı ve Selçuklu dersleri bizlere afaki bir biçimde anlatılırdı.
Ama biz bu anlayışı yıktık. Milletimizi tekrar geçmişiyle kültürüyle, dşayetleriyle buluşturduk. Üzerinden önemle durduğumuz konulardan bir tanesi de sizler yani, Avrupalı Türklersiniz. Yaşadığınız yerin kesinlikle vatandaşlığını alın. Türkiye’deki haklarınızı hiçbir kayıp olmadan kullanabileceğiniz formüller geliştirdik. Dininize ve dilinize çok iyi sahip çıkın. Bunları kaybettiğinizde, kaybolursunuz.”
BÜYÜKELÇİLİK SAYIMIZ 41’E YÜKSELDİ 19 yıl önce dünya çapında 12 büyükelçiliğimiz vardı, hamdolsun şimdi bu sayı 41’e yükseldi. Girmediğimiz Girmediğimiz ülke kalmadı. Bizler askerlikten, tapuya, çoğu prosedürü basitlaştırdık. Öğreniminin yurtdışında yapan evlatlarımızdan 4 bini ülkemizde eğitim öğretim görüyor. Düzenlediğimiz uygulamalarla yurtdışındaki öğrenim gören gençlerimizi ülkemizde ağırladık. Yurtdışındaki çocuklarımızın ana dillerini öğrenmeleri için uygulamalar hazırlıyoruz.
Türkçeyi ve kültürümüzü öğrenmelerini teşvik edeceğiz. Diaspora’daki gençlerimize ayrılan kontenjanları 2 katına menfaatiyoruz. Kamu hizmetlerini kolayleştireceğiz. Mesela konsolosluk prosedürleriy ile ilgili artık bankayı aradan menfaatiyoruz. Dövizle askerliği 6 bin eurodan bin euroya düşürmekle kalmadık, 38 yaşını aşmış yalnız dövizle askerliğe başvurmamış kişilerin problemlerinı da yakında çözüyoruz.
Yurtdışı vatandaşlar koordinasyon kurulu tesis ediyoruz. Yeni dönemde TBMM içeriğinde yurtdışı Türkler adıyla bir daimi komisyon kurulmasını talep edeceğiz. Yerel medyayı güçlendirmek için, Avrupa’daki Türk basınına destek olacağız. TRT Türk tekrar yapılandırılarak daha iyi yayın yapılacak, yurtdışından emekli olan vatandaşlarımızın Türkiye’de yarı zamanlı olarak çalışabilmesini sağlayacak adımları atacağız. Seçimden sonra bu hususta adım atacağız
BU ALÇAKLARIN BİZİM HANIMEFENDİ KARDEŞLERİMİZE BİLE GÜCÜ YETMEZ Bugün kimi ülkeler, bizlere karşı tavır takınıyorsa, bu bizim oradaki vatandaşlarımızın dağınıklığındandır. Bizleri bölüyorlar, birbirimizi düşürüyorlar. Avrupa’ya gittiğimizde bir tarafta Türk bayrağı bir tarafta örgüt paçavralarıyla karşılaşıyoruz. Geçen hafta Chatcam House’da konuşurken bir Karadenizli bacı elinde Türk bayrağı, PKK’lı teröristler onun elinden bayrağı almaya yeltendiler. Ama benim bacım nene hatun, Şerife Bacı o alçağa, o namussuza o bayrağı kaptırmadı. Bu alçakların bizim hanımefendi kardeşlerimize bile gücü yetmez. Bırakın erkekleri”
SİZLERDEN RİCAM YAŞADIĞINIZ ÜLKELERDE AKTİF SİYASET YAPMANIZDIR Avrupa’da ülkemize en büyük husumeti Türk kökenlilerin göstermesi, oyunun büyüklüğünün göstergesidir. Sizlerden ricam yaşadığınız ülkelerde, aktif biçimde rol almanızdır. Oralarda ülkemize hainlik edenler değil, sizler yer almanız gerekiyor. Peygamber Efendi’mizin beraber rAhmet, ayrılıkta azap vardır sözünü alarak birbirimizle tümleşeceğiz.
GELECEK 1 ASRIN TERCİHİNİ YAPACAĞIZ Çanakkale’de biz Boşnak kardeşlerimizle, bir olduk. Düşmanı alt ettik. Kardeşlerim 24 Haçünkün’da önemli bir seçime hazırlanıyoruz. Ülkemizin gelecek 1 asırını belirleyeceğiz. AK Parti olarak geçmiş 16 yılda yaptıklarının şahitlerisiniz. Sizler bizleri dışarıdan daha iyi analiz edebilme şansına sahipsiniz. Bizler içinde olduğumuz durumların bazı durumlarda farkına varamıyoruz. Bazı Cumhurbaşkanı adayları Türkiye’de ne olup, bittiğini bilmese de ben sizlere onları adres gösteriyorum. Ülkemizde diğer cumhurbaşkanı adayları denizdeki balıklar gibi, onları yalnız denizden çıkarttğın zaman denizin kıymetini bilirler
İKİNCİ BİR KURTULUŞ SAVAŞI MÜCADELESİ VERİLİYOR Şahsımıza yönelik gibni gözüken ancak aslında, ülkemize yönelik, istiklalimize yönelik diz çöktürmeye çalışanlar oldu, ancak milletimizin dik duruşuyla onlar avuçlarını yaladılar. Türkiye bu dönemdeki mücadelesiyle 2. bir Kurtuluş Savaşı mücadelesi veriyor.
SON TERÖRİSTİ İMHA EDENE KADAR BİZE DURMAK YOK Önce darbecileri, sonra onların gizli, açık destekçilerini durdurduk. Fırat Kakanı’yla, Zeytin Dalı’yla terör koridordunu deldik geçtik. İnşallah yakında yeni kazanımlarla açtığımız bu yolda ilerleyeceğiz. Son teröristi temizleyene kadar bize durmak yok bu da böyle biline. YERLİ VE MİLLİ OLAN HERKESE KAPIMIZ AÇIK Biz 16 yılda olduğu gibi bugünde milletimizle beraber yürüyoruz. Bu yolculuğu yerli ve milli olan herkesle sürdürüyoruz.
O yüzden Milliyetçi Hareket Partisi’yle Cumhur İttifakı’nı kurduk. Büyük Birlik Partisi de bize katıldı. Yerli ve milli olan herkese kapımız açıktır. Bizler diğer seçimlerde açık ara farkla destek oldunuz. Yine sizin desteğinize ihtiyacımız var. Yine size soruyorum, Avrupa’nın her yerinden duyulsun; Türkiye’ye yönelik kurulan şer odaklarına inat bizimle yürümeye var mısınız? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bizleri rekor bir oyla desteklemeye var mısınız? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini gerçekleştirmeye, istiklalinize ve istikbalinize korumaya var mısınız? Şer odaklarına Osmanlı tokadını vurmaya var mısınız?”

Sonraki Haber

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine ek genelge ! Liste Genişletildi

Son dakika: İçişleri Bakanlığı, hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili 81 il valiliğine …