Deprem Beklediği Yeri Açıkladı
Cuma , 30 Eylül 2022
Anasayfa » FOTO GALERİ » Deprem Beklediği Yeri Açıkladı

Deprem Beklediği Yeri Açıkladı

‘Marmara fayı kırıldı kırılacak’ diyen Naci Görür, deprem beklediği yerleri açıkladı!
Haberin devamı için diğer sayfaya geçiniz

‘Marmara fayı kırıldı kırılacak’ diyen Naci Görür, deprem beklediği yerleri açıkladı! “Marmara fayı kırıldı, kırılacak. Kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üretecek” diyen yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem beklediği yerleri açıkladı. Marmara Bölgesi’nde günlerdir iri ufaklı birçok deprem meydana geldi. Depremler korku ve paniğe neden olurken Prof. Dr. Naci Görür, Marmara ve İstanbul’da ortalama 250 yılda bir olası depremin kaçınılmaz olduğunu belirterek, deprem bekledikleri bölgeleri açıkladı.

“ANADOLU BATI YÖNÜNE DOĞRU HER YIL 2,5 CM KAYIYOR” Yer bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Habertürk’te katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı.* Depremi Marmara Denizi’nin altındaki kuzey Anadolu fayının kuzey kolu üzerinde bekliyoruz. Gölcük’ten Tekirdağ’a kadar fay hattı. O kesime kolaylık olsun diye Marmara fayı diyoruz. Bütün dikkatler burada. Böyle olduğu zaman zannediliyor ki, deprem sadece burada olabilir, hasar burada olur.

Diğer yerlerden dikkatimizi çekiyoruz. Yapılan son araştırmalarda bu fay boyunca biriken stres. Stres deyince birim alana düşen kilogram cinsinden kuvvet anlaşılmalı. * Fay düzlemi üzerinde stres birikiyor. Anadolu batıya doğru her sene 2,5 cm kayarken, kaydığı yerlerde sorun yok. O fayın kuzeyindeki ve güneyindeki bloklar. Bazı yerde bu hareket sürtünme nedeniyle takılıyor. O takıldığı yerde sürtünme kayma kuvvetinden daha fazla oluyor. O nokta itibariyle kayma takılıyor. Anadolu bloğunun hareketi devam ediyor. Takıldığı yerde deformasyon oluyor. Ta ki kayma kuvveti, sürtünme kuvvetini aştığı an orası çat diye kırılıyor ve açığa enerji çıkıyor ve orada deprem oluyor.

Sonraki Haber

21 YAŞINDAKİ AZRA’NIN SONU OLMUŞTU ! CEZAEVİNDEKİ ŞAHISTAN HABER GELDİ ! AZRA’NIN AİLESİ ÇAĞRILDI

Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katilinden cezaevinden haber geldi . Azra’nın ailesi çağrıldı . Antalya’da üniversite öğrencisi …