HER GÜN 1 BARDAK LİMONLU SU İÇİNCE VÜCUDUNUZDA BU 13 DEĞİŞİKLİK MEYDANA GELİYOR
Pazartesi , 25 Ocak 2021
Anasayfa » Genel » HER GÜN 1 BARDAK LİMONLU SU İÇİNCE VÜCUDUNUZDA BU 13 DEĞİŞİKLİK MEYDANA GELİYOR

HER GÜN 1 BARDAK LİMONLU SU İÇİNCE VÜCUDUNUZDA BU 13 DEĞİŞİKLİK MEYDANA GELİYOR


Limonlar sayısız faydalarına rağmen yeterince ilgi görmüyorlar. İnsanlar daha çok soda içerken sodaya limon ekletiyorlar.
Limon suyunun faydalarını öğrendikten sonra hemen her gün limon suyu içmek isteyeceksiniz.
Limon ne kadar faydalı?
Daha önce limonlu cheesecake yemişsinizdir. Salataya tat vermesinin yanında limon tatlılara da yakışır. Üstelik hem tadı hoş hem de faydalı olan ender şeylerdendir.Limonda ne var?
Limonda potasyum, C vitamini, lif, protein, karbonhidrat ve çeşitli mineraller bulunur. Limondaki C vitamini ve biyoflavonoid ismindeki madde özellikle damar duvarlarına çok iyi gelir.
Limonlu su için
1- Kalori yakımı Fitness uzmanı Jackie Warner, günde bir kez limonlu su içmenin ekstra 100 kalori yakmanızı sağladığını söylüyor. Üstelik limondaki pektin lifi tok hissetmenizi sağlayarak uzun vadede kilo vermenizi sağlar.
2- Kardiyovasküler rahatsızlıkları önler
Limon, potasyum açısından zengindir. Potasyumun kalbe ve kaslara olan katkısı herkesçe bilinir. Üstelik tansiyonu dengeler. İskandinav beslenme uzmanı Magus Nylander, limonda bulunan antioksidanların, kardiyovasküler rahatsızlıkların önüne geçtiğini savunuyor.
3- Sinir sistemini güçlendirir
Limon, soğuk algınlığına yakalanma riskinizi düşürür. Limonlu ılık suyun üşütmeye iyi geldiği bilinir. Limonun antiseptik özelliği burun ve boğazdaki şişmeyi engeller.
4- Yağ yakımını hızlandırır
Araştırmalar su içmenin yağ yakımını hızlandırdığını kanıtlıyor. Doktor Shilpi Agarwal, yağ yakımını daha fazla hızlandırmak isteyenlere limonlu su içmeyi öneriyor.
5- Böbrek taşı oluşumunu engeller
Böbreklerinizde tuz konsantrasyonu artınca zamanla böbrek taşı denen şeyler oluşur. İdrar miktarını ve pH değerini arttıran sitrik asit böbrek taşı oluşumunun önüne geçer. Yapılan araştırmalar, daha önce böbrek taşı düşüren kişilerin günde 100 ml limonlu su içmesi halinde, vücutlarında bir daha böbrek taşı oluşmayacağını öneriyor.
6- Demir eksikliğini önler
Yediğiniz besinlerde yeterince demir bulunmuyorsa, zamanla demir eksikliği ortaya çıkar. Limonda demir bulunur. Öte yandan limon, yiyeceklerdeki demir emilimini arttırır.7- Kanser riskini azaltır Yapılan bir araştırmada meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin bazı kanser türlerini engellediği görüldü. Henüz kanıtlanmasa da araştırmalar turunçgillerin kanserin önüne geçtiğini öneriyor.
8- Kötü nefes
Nefesiniz kokuyorsa sorun etmeyin. Limon ile bundan kurtulabilirsiniz. Doktor Harold Katz, limonlu su ile gargara yapmanın kötü ağız kokusunu geçirdiğini söylüyor. Buna katkı sağlayan şey ise sitrik asit.
9- Sindirimi güçlendirir
Limonların 10’da 1’ini karbonhidratlar oluşturur Limonda en çok bulunan fiber pektindir. Kolaylıkla çözünebilen bu lif sağlığınıza iyi gelir ve sindirimi düzenler.
Limondaki liflerden faydalanabilmek için kabuğunu da tüketmeniz gerekiyor. En iyi yöntemse limonu ikiye böldükten sonra suda kaynatmak ve ılık halde o suyu içmek.
10- Kolesterolü düşürür
Yapılan araştırmalarda, limonda bulunan diosmin ve hesperidin isimli maddelerin kolesterolü düşürdüğü görüldü.
11- İltihabı önler
Limondaki askorbik asit iltihabı önler. Limonlu sıcak su içmek soğuk algınlığının önüne geçmekte bire birdir.
12- Kırışıklarla savaşır
Limon, kollajenin korunmasını sağlar. Yaşlandıkça düşen kollajen seviyesi kırışıklıklara neden olur.
13- Dişinizi beyazlatır
Dişleriniz eskisine göre daha mı az beyaz? Limon imdadınıza yetişiyor. Doktor Mehmet Öz, limonlu su ve karbonat karışımını dişinize sürmenizi öneriyor. Ancak dişinize zarar vermemek için bir dakika sonra ağzınızı çalkalamalısınız.Peki bu kadar faydası olduğunu bildiğiniz halde neden her gün ölçülü bir şekilde limonlu su içmiyorsunuz?

Sonraki Haber

KRİTİK GÜN PAZARTESİ! 81 İLDE BAŞLIYOR

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında, …