Herkes kazanın nedenini konuşuyor ama bu detayı kimse görmedi
Perşembe , 21 Ocak 2021
Anasayfa » Genel » Herkes kazanın nedenini konuşuyor ama bu detayı kimse görmedi

Herkes kazanın nedenini konuşuyor ama bu detayı kimse görmedi


Herkes kazanın nedenini konuşuyor ama…
Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Sarılar köyü yakınlarında, Uzunköprü- İstanbul Halkalı seferini yapan yolcu treni, vagonlarından bir kısmının raydan çıkması sonucu devrildi.
Araç ile ulaşımın çok zor olduğu belirtilen bölgeye, ambulans helikopter sevk edildi. Kaza sonucunda ilk belirlemelere göre 10 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi yaralandı.
Kazanın ardından Bakanlıklar ve Valilik sorumluluğu hava muhalefetine bağlasa da tren yolunun 1 Mayıs 2018 tarihine kadar bakım nedeniyle kapalı olduğu ortaya çıktı.
Uzun süre boyunca bakımda kalan tren yolu için vatandaşların şikayetinin artmasının ardından açıldığı öğrenildi.
Vatandaşın aylardır beklediği tren seferleri 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda başlatıldı. İlk sefer saat 08.30’da Halkalı’dan hareket etti. Halkalı-Uzunköprü arası ulaşım 3.5 saat olarak planlanıyordu.
Daha yeni bakımı yapılan tren yolunda birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olan kazanın sebebi ise uzman incelemelerinin sonucunda ortaya çıkacak.
Edirne – Halkalı seferini yapan yapan yolcu treni Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında raydan çıktı, 5 vagon devrildi. Kaza sonucu ilk bilgilere göre 10 kişi öldü, 73 kişi ise yaralandı. Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan kazanın hava muhalefeti nedeniyle olduğunu söyledi. Kaza ile ilgili Başbakanlık’tan da açıklama yapıldı. Açıklamada,
“Edirne-Halkalı seferini yapan banliyö treninin Muratlı-Balabanlı bölgesine geldiğinde dray olması sonucu kaza meydana gelmiştir.” denildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile gerçekleştiğini belirtti. Tekirdağ’da etkili olan şiddetli sağanak, Tekirdağ-Şarköy karayolunun Karıştıran mevkisinde ulaşımda bir süre aksamalara yol açtı.
Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Sarılar köyü yakınlarında yolcu treni, vagonlarından bir kısmının raydan çıkması sonucu devrildi. Kazada ilk bilgilere göre 10 kişi öldü, 73 kişi ise yaralandı.
BAŞBAKANLIK: DRAY OLMASI SONUCU…
Kaza ile ilgili Başbakanlık’tan da açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Cumhurbaşkanı Erdoğandan tren kazası için taziye mesajı
“Edirne-Halkalı seferini yapan banliyö treninin Muratlı-Balabanlı bölgesine geldiğinde dray olması sonucu kaza meydana gelmiştir. Yaralılar ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Yaralılarımıza acil şifalar, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına ise baş sağlığı diliyorum.
Sayın Başbakanımız, kazanın ardından bölgeye giden Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan ile telefonla görüşerek olay hakkında bilgi aldı.
Gelişmeler an be an takip edilmektedir.”
DRAY NE DEMEK: Trenin rayla temasının ortadan kalkmasına denir.
ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tekirdağ’da meydana gelen tren kazasına ilişkin açıklama yayımladı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, “08 Temmuz 2018 tarihinde Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 trenin Balabanlı-Çorlu arası km 162’de seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagon raydan çıkarak devrilmiştir. Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir. Arama kurtarma ekipleri kaza yerine intikal etmiştir. Yaralılara gerekli müdahaleler hızla yapılmaktadır” denildi.
Çorluda tren faciası: Ölü ve yaralılar var
Çorlu’da tren faciası: Ölü ve yaralılar var
İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarının koordineli bir şekilde çalışmalar başlattığının belirtildiği açıklamada, “Sağlık Bakanlığının ambulans helikopterleri, İçişleri Bakanlığının kurtarma helikopterleri, olay yerine varmıştır. TCDD’ye ait vinçli kurtarma yardım ekibi Halkalı’dan hareket etmiş olup olay yerine gidiyor. Alpullu’dan Arama Kurtarma araçları da olay yerine sevk edilmiştir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara’dan hareket etmiş olup, kaza yerine gitmektedir” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında Müsteşar Suat Hayri Aka Başkanlığında kriz merkezi oluşturulduğu belirtilerek şunlara yer verildi:
“Çorlu’da ise Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında kriz merkezi kurulmuş olup, bakanlığımız ile koordineli bir şekilde çalışmaları sürdürmektedir. Kaza ile ilgili gelişmeler yakıdan takip edilmekte olup konuyla ilgiyi yeni bilgiler edinildikçe gerekli açıklamalar kriz merkezimiz tarafından yapılacaktır.”
TEKİRDAĞ’DA OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI
Tekirdağ’da etkili olan şiddetli yağış sonrasında Tekirdağ-Şarköy karayolunun Karıştıran mevkisinde mazgalların tıkanması sonucu su birikintisi oluştu.
Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınıktan uyarı: Kan ihtiyacı bulunmuyor, hastanelere gitmeyin
Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık’tan uyarı: Kan ihtiyacı bulunmuyor, hastanelere gitmeyin
Küçük araçların geçmekte zorlandığı su birikintisi nedeniyle karayolunda ulaşım yaklaşık 30 dakika aksadı.
Malkara Bölge Trafik İstasyonu ekipleri, trafik akışını sağlamak için yoğun çaba harcadı.
Ekiplerin yolda çalışma yaparak suyu boşaltması sonrasında karayolunda trafik normale döndü.
İLK BELİRLEMELERE GÖRE 10 ÖLÜ, 73 YARALI VAR
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, İstanbul-Kapıkule seferini yapan tren kazasında ilk belirlemelere 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 73 kişinin yaralandığını söyledi.
“HATTA CİDDİ TAHRİBATLAR YARATMIŞ”
NTV muhabiri Ahmet Ergen de kaza ile ilgili şu açıklamaları yaptı:
Kriz masasının çalışmaları ilerledikçe bilgiler de netleşmeye başlıyor. Bazı fotoğraflara da ulaşıldı. Hava koşullarının oldukça kötü olduğu bir bölge burası. Şiddetli yağış meydana gelmiş durumda. Şiddetli yağmur nedeniyle toprak kayması yaşanıyor. Rayların bulunduğu hat üzerinde ve hatta ciddi tahribatlar yaratmış. Boşta kalan raylar trenin geçtiği sırada trenin devrilmesine neden oluyor. İlk ulaşılan bilgiler, toprak kaymasının ray hattı boyunca zedelenmeye yol açması. Bu toprak kayması nedeniyle tren o hattan geçerken devriliyor. Trenin 362 kayıtlı yolcusu vardı.

Sonraki Haber

İKBAL GÜRPINAR ANNE VE BABASI İÇİN

Kendisi de koronavirüse yakalanan İkbal Gürpınar, annesi Neriman Dönmez ve babası Murtaza Dönmez’i koronavirüs nedeniyle …