HZ. YUNUS'UN BELA VE SIKINTILARI DEFEDEN DUASI
Cuma , 22 Ocak 2021
Anasayfa » Genel » HZ. YUNUS’UN BELA VE SIKINTILARI DEFEDEN DUASI

HZ. YUNUS’UN BELA VE SIKINTILARI DEFEDEN DUASI


HZ. YUNUS’UN (AS) BELÂ VE SIKINTILARI DEFEDEN DUÂSI
Mü’minin kendi görüş ve düşüncesiyle sâlih amellerde aşırıya kaçması nasıl yanlışsa, bunun aksine, azaltmaya gitmesi de öylece yanlıştır. Yani 33’er tesbih tavsiyesi dururken “Bana 32 de yeter.” diyemeyiz. Bu hususta da Yûnus -aleyhisselâm-’ın başına gelenleri unutmamak îcâb eder.
Yûnus -aleyhisselâm-, ilâhî tâlimat gereği kırk gün tebliğ edeceği yerde, otuz yedinci günün sonunda, hâlâ îmâna gelmeyen kavmine öfkelenerek tebliği bıraktı. Hâlbuki Cenâb-ı Hakk’ın verdiği mühletin dolmasına, daha üç gün vardı. Fakat Yûnus -aleyhisselâm- ümitsizliğe kapılıp oradan ayrıldı.
HZ. YUNUS’UN (AS) BELÂ VE SIKINTILARI DEFEDEN DUÂSI
Bindiği bir gemide yaşanan bâzı hâdiselerin ardından hatâsını anladı, fakat gemiden suya atıldı. Hatâsının pişmanlığı içinde kendini kınayıp dururken bir balık tarafından yutuldu. Yûnus -aleyhisselâm-, balığın karnında tevbe-istiğfâr etti, zikir ve tesbîh ile meşgul oldu. Âyet-i kerîmelerde bu hâl şöyle beyân edilmektedir:
“…(Ve) karanlıklar içinde (Yûnus, pek üzgün bir şekilde hâlini Rabbine şöylece arz etti): «Sen’den başka hiçbir ilâh yoktur. Sen’i tenzîh ederim. Gerçekten ben, zâlimlerden oldum!»” (el-Enbiyâ, 87)
“Eğer Allâh’ı tesbîh edenlerden olmasaydı, tekrar dirilecekleri güne kadar onun karnında kalırdı.” (es-Saffât, 143-144)
ALLAH’A TAM TESLİMİYET
Demek ki Allâh’ın emirlerine tam bir sabırla itaat etmek şarttır. Nitekim Cenâb-ı Hak, yine Yûnus -aleyhisselâm-’dan misal vererek şu îkazda bulunmaktadır:
“Sen Rabbinin hükmünü sabırla bekle! Balık sahibi (Yûnus) gibi olma! Hani O, dertli dertli Rabbine niyâz etmişti. Şayet Rabbinden ona bir nîmet yetişmemiş olsaydı o, mutlakâ, kınanacak bir hâlde ıssız bir diyâra atılacaktı.” (el-Kalem, 48-49) Kaynak: Osman Nûri Topbaş, İmâm-ı Rabbânî, Erkam Yayınları, 2015
Bu duayı paylaşarak başka kişilerin okumasına vesile olursanız bir hayır işlemiş olursunuz. Lütfen bu nedenle paylaşalım.

Sonraki Haber

TARİH VERİLDİ! İSTANBUL’A KAR GERİ DÖNÜYOR

Yurt genelinde etkili olan kar yağışının devam edip etmeyeceğini herkes merak ediyor. Meteoroloji’den 10 il …