İSTANBULDA ÜÇÜNCÜ DALGA
Pazar , 11 Nisan 2021
Anasayfa » FOTO GALERİ » İSTANBULDA ÜÇÜNCÜ DALGA

İSTANBULDA ÜÇÜNCÜ DALGA


Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz İstanbul’da, salgında üçüncü dalgaya girildiğini söyledi.
Profesör Yavuz: İstanbul’da üçüncü dalgaya girdik

“TEST POZİTİFLİK ORANLARI YÜZDE 10’U GEÇTİ”
İllere göre haftalık yayınlanan haritaya göre, İstanbul’da 100 bin nüfusa düşen va-ka sayısının 178’lere ulaştığına işaret eden İstanbul Üniversitesi İstanbul Tı-p Fakültesi M-ikrobiyoloji ve E-nfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Ko-rona-irüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz. açıklamalarda bulundu.
İstanbul’da v-aka s-ayılarında günlerdir yukarı doğru bir çıkış söz konusu olduğuna değinen Prof. Dr. Yavuz, “Test pozitiflik oranları yüzde 10’u geçti. Zaten 7 günde görülen 100 bin kişideki e-nfeksiyon oranı da 178 gibi oldukça yüksek bir rakam. Durum, üçüncü dalganın İstanbul’da etkisini gösterdiğini, henüz pik noktasına da ulaşmadığımızı gösteriyor.
Açılmanın etkisini bu hafta başından itibaren görüyoruz. Kendi kurumumuz açısından söyleyecek olursam, geçen haftaya göre belirgin bir fark var, Pazartesiden beri çok yüksek sayıda hasta geliyor. Test pozitiflik oranı da bizde de yüzde 12 civarında. Önümüzdeki haftalarda da sıkıntılı günler yaşayabileceğimizi düşünüyorum” dedi.
“ÜÇÜNCÜ PİKİ DE YAŞAYACAĞIZ GİBİ GÖRÜNÜYOR”
A-şılanan kesimde elde edilen ilk verilere göre ölüm oralarında büyük bir az-alma görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Yavuz, “Bu çok sevindirici bir şey. Ama İstanbul’da a-şısız olan çok fazla nüfus var. Onların da hastalanma riski çok yüksek s-eviyede. Türkiye genelinde de böyle. Bu nedenle insanlarla yakın temasa girmemek, kapalı ortamlarda bulunmamak, mecbursanız da maskesiz asla durmamak, kalabalık ortamlara da maskesiz girmemek, çok sık bir şekilde ortamı havalandırmak, tercihan camları sık sık açmak gerekiyor. Üçüncü piki de yaşayacağız gibi görünüyor” şeklinde konuştu.Sonraki Haber

İstanbul’dan Ürküten Görüntüler

Koronavirüs salgınında hastaneler ve yoğun bakımlar alarm veriyor. Salgının 14’üncü ayında günlük vaka sayılarının 55 …