Memurlar için çok önemli değişiklikler geliyor
Pazar , 1 Ağustos 2021
Anasayfa » Genel » Memurlar için çok önemli değişiklikler geliyor

Memurlar için çok önemli değişiklikler geliyor


Kamu personel rejimi değişiyor.
Memurlar için çok önemli değişiklikler geliyor…
Yeni sistemde devleti yapılandıran kararnamelerde, kamu personel rejimine yönelik çeşitli maddeler yer aldı.
Kamuda bankamatik memurluğu dönemi kapanıyor.
‘Kızak kadrolar’ azaltılacak.
En az 8 yıl öğretmen olarak çalışanlar müfettiş yardımcısı olabilecek. Kamu personel rejimine ilişkin bazı düzenlemeler şöyle:
Kamuda ‘atm-matik’ memurluğu dönemi kapanacak. Kızak kadro olarak bilinen müşavir kadroları azaltılacak. Bakanlıklarda sadece 15 müşavir görevlendirilecek.
Kamu kurumlarında hakim ve savcılar hariç olmak üzere statülerine bakılmaksızın bir pozisyonda çalışan tüm memurların kurumlar arası görevlendirilmelerine yönelik düzenleme yapıldı. Buna göre, görevlendirme süreleri bir yılı aşmamak üzere belirlenecek olup, bu süre birer yıl olmak üzere uzatılabilecek.
657’DE TEKNİK DÜZENLEME
55 maddede düzenleme yapıldı. Daire başkanı üstü kadrolar üst kademe yöneticisi sayıldı, buralara süreli olarak atama yapılacak.
Diyanet İşleri Başkanlığı’na MEB’deki gibi sözleşmeli statüde alacağı personele 4 yıl hizmet şartı, daha sonra da 2 yıl kadrolu olarak çalışma şartı getirildi.
MÜSTEŞAR KADROLARI
Tüm müsteşar kadroları kaldırıldı. Müsteşarın görevini Bakan yardımcısı yürütecek. Bakanlıklarda bakan yardımcıları, bağlı kuruluşlarda başkanlar atanıp göreve başlayıncaya kadar mevcut müsteşarlar görevlerine devam edecek.
TRT’DE EMEKLİLİĞE TEŞVİK
Kamu kurumlarında müfettiş, denetmen, denetçi istihdam edilebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfettiş yardımcılık kadrolarına yapılacak yarışma sınavında başarılı olmak kaydıyla, öğretmen olarak en az sekiz yıl hizmeti bulunanlar arasından da atama yapılabilecek.
Emekli olacak TRT personeline yüzde 30-50 oranında fazladan ikramiye verilecek. 65 yaş haddinden emekliliğine 5 yıl kalanlar talep ederse ikramiyesi yüzde 30 fazla ödenecek. Kaynak:Sabah-Hazal Ateş

Sonraki Haber

SGK 36 İLACI DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3’ü kanser ilacı olmak üzere 36 ilacı daha …