Orman yangınları ve depremlerin sebebi belli oldu Türkiye için yeni felaket - Part 2
Cumartesi , 4 Aralık 2021
Anasayfa » FOTO GALERİ » Orman yangınları ve depremlerin sebebi belli oldu Türkiye için yeni felaket

Orman yangınları ve depremlerin sebebi belli oldu Türkiye için yeni felaket

Yakın bir tarih sayabileceğimiz 1855’teki patlama sonrasında, yakın gelecekte bir patlama beklemiyorum. Ancak Ege’deki volkanlar bu durumun dışındalar, aktif olarak harekete geçebiliyorlar” dedi.

Volkanik hareketlerin depremleri tetikleyip tetikleyemeyeceği sorusunu ise Gündoğdu, şöyle cevaplıyor: “Volkanik hareketler depremleri tetikliyor ancak bunlar büyük depremlerden ziyade sıralı, küçük depremler. Büyük depremler dediğimiz kategoriye çok girmiyorlar.”

Son olarak İspanya’da yaşanan volkanik patlama, gözleri yeniden bu doğa olayı hakkında merak edilenlere çevirdi. 19 Eylül’de Kanarya Adaları’ndan biri olan La Palma’da harekete geçen Cumbre Vieja Yanardağı’ndan püsküren lavlar, birçok evi haritadan sildi.

Lav sıcaklığının bin 100 santigrat dereceye ulaştığı patlamalarla ilgili en çarpıcı detay ise, Cumbre Vieja’nın 4.2 büyüklüğündeki depremin ardından 50 yıl sonra yeniden uyanması.

Türkiye için böyle bir şey mümkün mü?

Peki, 13 tane yanardağa sahip Türkiye için de böyle bir tablo ortaya çıkabilir mi? Verilere göre Türkiye’de yaşanan son volkanik patlama, 1855 yılında Tendürek Dağı’nda gerçekleşmiş. Ancak uzmanlara göre, bu volkanlar tamamen susmuş değil ve zamanı geldiğinde tekrar faaliyete geçecek.

İnsan ömrü için uzun bir süre olan 166 yılın, jeoloji açısından çok fazla olmadığını belirten Jeofizik Uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu ve Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz Milliyet gazetesi’ne konuştu.

Ege’deki volkanlar harekete geçebiliyor
Türkiye’deki volkanik hareketlilik hakkında bilgi aldığımız Prof. Dr. Gündoğdu, “Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’deki volkanlar çok eski ve aktif değiller. Son dönemde herhangi bir aktivite de görülmemiş durumda.

Depremlerin sebebi de volkanik olabilir

Son dönemde yaşanan Ege depremlerine değinen Prof. Dr. Okan Tüysüz de, “Datça ve Ege depremlerinin, volkanik faaliyetlerle ilgili olabileceği yönünde kuşkular var” açıklamasında bulunuyor.

“Jeoloji açısından uzun kabul edilmeyen 160-170 yıl önce Tendürek ve Ağrı’da çeşitli patlamalar meydana gelmiş.
Son 10-15 bin yılda meydana gelen bir patlama varsa bu volkanlara aktif volkanlar diyoruz” diyen Prof.Dr. Tüysüz, 1855 yılının hiç de uzak bir zaman dilimi olmadığını belirtiyor.
Volkanlarda insan ayak izi var

Tüysüz, “Yanardağlar yeniden harekete geçebilir mi?” sorusuna da “Yeniden harekete geçebilir ancak bu tarih, 10-15 bin yıllık bir zaman dilimini kapsıyor. Yani yarın öbür gün gibi değil, uzun vadede bir patlama yaşanabilir” cevabını veriyor.

Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Mesela Kula’daki volkanlarda insan ayak izi var. Bu da bizlere insanların olduğu devirde Kula’da volkanik bir faaliyetin gerçekleştiğini gösteriyor” detayını da paylaşıyor.

Sonraki Haber

SON DAKİKA | Süleyman SOYLU duyurdu! Eski bakan hayatını kaybetti..

Eski Devlet Bakanı, AK Parti Kurucu Üyesi Güldal Akşit 61 yaşında hayatını kaybetti. Akşit bir …