Prof. Dr. Pampal'dan Elazığ depremiyle ilgili açıklama: Artık alarm zilleri çalıyor, büyük deprem olma ihtimali arttı
Cumartesi , 15 Mayıs 2021
Anasayfa » FOTO GALERİ » Prof. Dr. Pampal’dan Elazığ depremiyle ilgili açıklama: Artık alarm zilleri çalıyor, büyük deprem olma ihtimali arttı

Prof. Dr. Pampal’dan Elazığ depremiyle ilgili açıklama: Artık alarm zilleri çalıyor, büyük deprem olma ihtimali arttı


Deprem Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal, Elazığ’da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından önemli değerlendirmelerde bulundu. “Artık alarm zilleri çalıyor” diyen Pampal, “Çok da insanları korkutmak istemem doğrusu ama buralarda daha büyük depremler olma ihtimali arttı diyebiliriz” ifadelerini kullandı.
Deprem Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal, Elazığ’da gerçekleşen 5,3 büyüklüğündeki depreme ilişkin A Haber’e yaptığı açıklamada yaşananların kritik bir uyarı olduğunun altını çizdi;”O bölge zaten hareketli bildiğiniz gibi daha önce de oldukça hasar yapıcı bir deprem yaşadık. Bu bölge Sivrice-Pütürge arası kırıldı ve ciddi bir depreme neden oldu. Bölge zaten kırılmaya başlamış. Büyük depremlere yol açma potansiyeli olduğu bilinen bir durum. Ama bu son depremler sanıyorum daha önceki depremin bulunduğu bölgede meydana gelmekte o bakımdan çok korkutucu görünmüyor doğrusu. Çevrede pek çok fay var. Oldukça geniş bir alanda geniş zondan oluşuyor. Bir miktar hasar olması normaldir.
“DAHA BÜYÜK DEPREMLER OLMA İHTİMALİ ARTTI”Tetikleme demeyelim ama zaten tetiklenmeye ihtiyacı yok daha önce de görüldü. Stres transferi söz konusu oldu. Kırılma söz konusu çok da insanları korkutmak istemem doğrusu ama buralarda daha büyük depremler olma ihtimali arttı diyebiliriz. Bu depremler daha büyük depremlerin habercileri gibi algılanabilir, değerlendirilebilir.

Sonraki Haber

Meteoroloji son dakika kodu ile uyardı! Yarın…

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıya göre, ülkenin doğusu ile kuzeybatı kesimlerinde havanın parçalı ve yer …