Skandal karar! Beklenmedik Anda Camileri kapatıyor…
Pazar , 1 Ağustos 2021
Anasayfa » Genel » Skandal karar! Beklenmedik Anda Camileri kapatıyor…

Skandal karar! Beklenmedik Anda Camileri kapatıyor…


Skandal karar! Beklenmedik Anda Camileri kapatıyor…
Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ülkesinde faaliyet gösteren 7 caminin kapatılacağını ve bu camilerde görev yapan çok sayıda imamın da sınır dışı edileceğini açıkladı. Türkiye’nin çok sert tepki gösterdiği karara, İtalya’nın yeni hükümetinden ise destek geldi.
Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, kararın alınmasında Viyana’daki bir Türk camisinde çocukların asker kıyafeti giyerek Çanakkale Savaşı’nı anlatan bir oyunu canlandırmalarının etkili olduğunu belirtti.
Kurz, “Ülkemizde paralel toplumlara, siyasal İslama ve radikalleşmeye yer yok” dedi.
BİRİ TÜRK, ALTISI ARAP CAMİSİ
Kapatılacak camilerden birinin Avusturya Türk İslam Birliği’ne (ATİB) bağlı bir Türk camisi diğer altısının ise Arap camisi olduğu bildirildi.
Ayrıca DİTİB’e bağlı Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği’nin (ATİB) 11 imamı hakkında da sınır dışı işlemi başlatıldı. Ayrıca ATİB’te görevli yaklaşık 40 imamın Avusturya’daki oturma izni hakkını kaybedebileceği belirtildi.
İTALYA’DAN DESTEK
İtalya’da geçen hafta kurulan ve hafta başında da parlamentodan güvenoyu alarak resmen göreve başlayan popülist hükümetin aşırı sağcı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, bu konuda Avusturya yönetimi ile bir ortak eylem planını görüşmek istediğini söyledi.

Sonraki Haber

SGK 36 İLACI DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3’ü kanser ilacı olmak üzere 36 ilacı daha …