Soğanın Farklı Kullanım Alanları
Salı , 29 Eylül 2020
Anasayfa » Genel » Soğanın Farklı Kullanım Alanları

Soğanın Farklı Kullanım Alanları


Gözlerimizi yaşarttığından dolayı doğramaktan hiç hoşlanmadığımız, türk mutfağında önemli bir yeri olan soğanın faydaları. Yeni kesilmiş soğanı arının soktuğu yere sürdüğünüzde ağrıyı alır ve şişmesini önler.
Soğanın düzenli kullanımının prostat kanseri riskini azalttığı söylenmektedir. Aynı etkinin mide ve göğüs kanseri için de geçerli olabileceği dile getiriliyor.
Hong Kong Üniversitesi’nden uzmanlara göre özellikle kırmızı soğan kötü kolesterolü düşürür. Bir adet çiğ soğanın yarısını her gün tüketen kişilerin iyi kolesterolünün %30 oranında artacağı söylenmektedir. Soğanın içerisinde kanser, kalp rahatsızlıkları ve hatta Alzheimer’a iyi geldiği söylenen antioksidanlar bulunur.
Roma imparatoru Nero ve ABD başkanı George Washington’ın soğuk algınlığına karşı soğan tükettiği bilinmektedir. Soğanın içerisinde bulunan yağın insulin gibi etki gösterdiği ve kan şekeri seviyesini düşürdüğü bilinmektedir. Aynı orandaki soğan suyu ve elma sirkesi karıştırılarak oluşan tonik günde 2 defa cilde sürüldüğünde koyu renkli bölgelere iyi geldiği söylenmektedir. Bu ikili ciltteki pH dengesini sağlayarak renk farklılığına karşı etkilidir.
Aynı orandaki soğan suyu ve elma sirkesi karıştırılarak oluşan tonik günde 2 defa cilde sürüldüğünde koyu renkli bölgelere iyi geldiği söylenmektedir. Bu ikili ciltteki pH dengesini sağlayarak renk farklılığına karşı etkilidir. Soğanın içerisinde bronşit, diyabet, astım ve saman nezlesine iyi geldiği söylenen flavanoidler bulunur.

Bunu paylaş:

Sonraki Haber

İstanbula kritik uyarı, Meteoroloji kırmızı kodla uyardı

İstanbula kritik uyarı, Meteoroloji kırmızı kodla uyardı Meteoroloji, İstanbul’a gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulundu. …