Trump Türkiye'yi Tehdit Edince Az Önce TSK Bakın Nasıl Cevap Verdi?
Cumartesi , 16 Ocak 2021
Anasayfa » Genel » Trump Türkiye’yi Tehdit Edince Az Önce TSK Bakın Nasıl Cevap Verdi?

Trump Türkiye’yi Tehdit Edince Az Önce TSK Bakın Nasıl Cevap Verdi?


ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada Türkiye’de ev hapsinde tutulan Pastör Andrew Brunson konusunda “Oturup, bunu kabul etmeyeceğiz, daha bu iş bitmedi” dedi.
Trump Beyaz Saray’ın önünde gazetecilere yaptığı açıklamada “Bir dost gibi davranmadılar. Ne olacağını göreceğiz. Pastör Brunson harika bir insan. Casus diye uydurma bir suçlama yönelttiler ve o bir casus değil. Şu anda yargılanıyor, tabii buna yargılama diyebilirseniz. Çok uzun süre önce Pastör’ü geri vermeliydiler ve bence Türkiye çok çok kötü davrandı, daha bu iş bitmedi. Oturup bunu kabul etmeyeceğiz, insanlarımızı alıkoyamazlar, dolayısıyla ne olacağını göreceğiz.” dedi.
TSK’DAN CEVAP GİBİ MESAJ!
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Irak’ın kuzeyinde bulunan Metina ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekatlarıyla ilgili açıklama yaptı.
Irak’ın kuzeyinde bulunan Metina ve Kandil bölgelerine hava harekatı gerçekleştirildi.
TSK’dan yapılan açıklamada “Irak’ın kuzeyinde Metina ve Kandil bölgelerine bugün düzenlenen hava harekâtlarında terör örgütü tarafından sığınak, barınak, silah mevzii ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi” denildi.
Sincar’daki operasyonda, İHA’lar terörist İsmail Özden ve yanındaki PKK’lıların konvoyunu işaretleyip, havada hazır bekleyen F-16’lara bildirdi. Jetler de lazer güdümlü bombayla tek atışta konvoyu vurdu
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’nın sınır ötesinde ortaklaşa yürüttüğü operasyonlarda, “terörle kaynağında mücadele” konsepti, operasyonlara büyük katkı sağladı.
PKK’nın Sincar bölge sorumlusu İsmail Özden’in öldürüldüğü operasyonun perde arkasında, MİT’in sahadan elde ettiği istihbaratı, TSK’ya bildirmesi yatıyor. Operasyonun, terör örgütü PKK’nın ilk terör saldırılarını düzenlediği 15 Ağustos 1984’te Eruh ve Şemdinli baskınlarının yıl dönümünde gerçekleşmesi de dikkati çekti.
TSK ve MİT’in ortaklaşa düzenlediği, sınır ötesi operasyonla PKK’ya büyük bir darbe vuruldu. Son zamanlarda TSK’nın başarılı operasyonlarıyla üst düzey yönetecilerini kaybeden PKK, Kandil’e alternatif merkez olarak dönüştürmeye çalıştığı Sincar’da ağır bir darbe aldı. “Terör Arananlar Listesi”nde kırmızı kategoride bulunan ve PKK/KCK bölücü terör örgütünün sözde yürütme konseyi üyesi, Sincar sorumlusu “Mam Zeki Şengali” kod adlı İsmail Özden’in etkisiz hale getirildiği operasyonun ayrıntıları belli oldu.
Edinilen bilgiye göre, operasyonun perde arkasını MİT ve TSK’nın koordineli çalışması oluşturdu. İstihbarat kaynakları PKK’nın en yaşlı üyelerinden 66 yaşındaki Özden’in, örgütün Sincar bölge sorumlusu olarak atandığını ve bölgede olduğunu tespit etti. Adım adım sahadan takibe alınan terörist Özden’in Sincar’da toplantılar yaptığı tespit edildi.
Terörist ve beraberindeki PKK’lıların bulunduğu alan, insansız hava araçlarınca (İHA) işaretlendi. Tespit edilen yerler, sınırda havada hazır halde bekleyen Türk savaş uçaklarına bildirildi. Emri alan F-16’lar, lazer güdümlü bombayla konvoy halinde bulundukları belirtilen Özden ve beraberindeki teröristleri yok etti. Operasyonda Özden ve 10 teröristin öldürüldüğü değerlendiriliyor. Operasyon, MİT’in sahadaki etkinliğini gösterirken, sağlanan kordinasyonun yanı sıra insansız hava araçlarının ve lazer güdümlü roketlerin kullanımı operasyonun başarısını ön plana çıkardı.
Terör örgütü PKK’nın elebaşlarından Murat Karayılan’ın en yakın isimlerinden biri olan terörist İsmail Özden, “Çözüm
Süreci” kapsamında Nisan 2013’te Kandil’de düzenlenen basın toplantısına katılmıştı. Toplantıda terörist Özden, Karayılan’ın yanında oturmuştu.
Yıl dönümünde ağır darbe
Operasyonun, terör örgütü PKK’nın ilk terör saldırılarını düzenlediği 15 Ağustos 1984’te Eruh ve Şemdinli baskınlarının, yıl dönümünde gerçekleşmesi de dikkati çekti. Böylece, 15 Ağustos’u her yıl propaganda malzemesi olarak kullanan PKK’nın sınır ötesindeki sözde lider kadrosuna 15 Ağustos’ta ağır bir darbe indirilmiş oldu.
Tam isabet
Terörist Özden’in havadan vurulma anlarına ilişkin görüntüler paylaşıldı. Görüntülerde, Özden’in de içinde yer aldığı iki araçlık konvoy, Sincar’da bir dağ yolunda ilerlerken, İHA ile adım adım takip ediliyor. Hedeflerin İHA ile işaretlenmesinin ardından düzenlenen hava harekatıyla, Özden’in içinde bulunduğu beyaz renkli pikap, Türk savaş uçaklarınca vuruluyor.
Ardından araçtan çıkarılan terörist Özden, bu kez başka bir araca bindirilerek uzaklaştırılıyor. Takibi bırakmayan TSK unsurları, söz konusu ikinci aracı da tam isabetle vuruyor. Saha istihbaratıyla başlayan, İHA takibi ile devam eden operasyon, TSK uçaklarının hareketli hedefleri vurmasıyla tamamlanmış oldu.
Bingöl’de 5 PKK’lı terörist öldürüldü
Bingöl’ün Adaklı kırsalında üzenlenen hava harekâtında, üs bölgelerine saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen 5 PKK’lı terörist öldürüldü.
Tunceli’de 12 Ağustos’ta düzenlenen ve iki teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonla ilgili olarak da Tunceli Valiliği’nden açıklama yapıldı. Etkisiz hale getirilen PKK’lıların, Fırat Kaya ve Servet Özalp olduğunun belirlendiği aktarılan açıklamada, örgüt mensuplarının, 8 Haziran 2018’de bir askerin şehit olduğu ve üç personelin yaralandığı Bingöl’ün Yedisu ilçesindeki Kabayel Jandarma Karakolu’na düzenlenen saldırının failleri olduğu belirtildi. DHA, AA

Sonraki Haber

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine ek genelge ! Liste Genişletildi

Son dakika: İçişleri Bakanlığı, hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili 81 il valiliğine …