Türk pilot Afrin'de inanılmazı başardı!
Çarşamba , 20 Ocak 2021
Anasayfa » Genel » Türk pilot Afrin’de inanılmazı başardı!

Türk pilot Afrin’de inanılmazı başardı!


Afrin’de, bir tüneldeki PYD hedefini vurmak isteyen Türk pilot, hedefi yukarıdan bomba bırakarak vuramayacağı için, yere 20 metre kadar yaklaşarak hedefi imha etti.
Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı harekatında Türk pilot dünya savaş tarihine geçecek bir risk alarak inanılmazı başardı.
PYD’li teröristlerin bir tüneldeki inine bomba bırakmak isteyen pilot, yere 20 metre mesafeye kadar alçalarak tüneldeki hedefi vurdu.
İÇİ SİLAH DEPOSU HALİNE GETİRİLMİŞ DAĞI VURMA GÖREVİNİ ALDI Afrin’deki teröristler bir dağın altını silah ve mühimmat deposu haline getirmişti. Pilot, Afrin’deki teröristler tarafından, içi silah deposu haline getirilen bir dağı vurma görevini aldı.
YUKARIDAN BIRAKACAĞI BOMBA YETERİNCE ETKİLİ OLMAYACAKTI Ancak depo dağın altındaki bir tünelde bulunduğu için yukarıdan bırakılacak bir bomba işe yaramayacaktı.
Pilot bu noktada inanılmaz bir risk almayı tercih etti. Aklındaki manevrayı gerçekleştirebilmek için öngörülen süresi de hayli kısıtlıydı.
SANİYELERLE YARIŞTI, HEDEFİ LAZERLE İŞARETLEDİ 30 saniye içinde karar vermesi gerekiyordu. Ve pilot harekete geçti. Pilot, silah deposunun ağzına lazerle işaret koydu.
Ateşlemeyi yatay olarak yapması gerekiyordu. Deponun ağzını tam olarak görebilmek için hızla alçaldı. Öyle ki, istediği mesafeye geldiğinde yerden sadece 20 metre yüksekteydi.
TERÖRİSTLERİN İNİNİ DELDİ GEÇTİ Bu büyük riske rağmen her şey yolunda gitti. Yatay olarak ateşlenen füze tam isabetle hedefi vurdu. Öyle ki, tepenin arkasına açılan diğer girişten de dumanlar yükseldi.
MESUT HAKKI CAŞIN: 30 SANİYESİ VARDI Eski bir savaş pilotu olan Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın pilotun inanılmaz manevrasını şöyle yorumladı:
Pilot bu hedefi görüyor. Belli bir mesafeden hedef tespiti yapmış. Ona göre dalış açısını planlamış. En büyük riski göze alarak tüm hedefleri vurabileceğini göstermiş.
Buradaki yaklaşması, açısı pilotun inisiyatifine kalmıştır. Çünkü pilot demek, karar verebilen, inisiyatif sahibi, riski göze alabilen insan demektir. Kahramandır. Herkesin yapabileceği bir meslek değildir.
Tehdit süresi 30 saniyenin altında. 30 saniye içinde karar vermesi gerekiyordu. Bir de füzenin blast etkisi var. Zamanında kaçırmayı yapamazsa, kendi füzemizle kendimizi vururduk.

Sonraki Haber

İKBAL GÜRPINAR ANNE VE BABASI İÇİN

Kendisi de koronavirüse yakalanan İkbal Gürpınar, annesi Neriman Dönmez ve babası Murtaza Dönmez’i koronavirüs nedeniyle …