Çarşamba , 19 Haziran 2024

Bakanlığın Aktardığı Helvalarda

Salmonella Bakterisi Nasıl Bulaşır?
Salmonella enfeksiyonu genellikle çiğ veya az pişmiş et, kümes hayvanları ve yumurta veya yumurtaları ürünleri yemekle veya pastörize edilmemiş süt içmekle bulaşır. Salmonella serotipleri içerisinde yalnızca insanlarda ve hayvanlarda hastalık yapanı olduğu gibi, hem insanda hem de hayvanda hastalık yapan türleri de olan bir mikroorganizmadır. Salmonella typhi sadece insan için patojendir.
Salmonellalar’ın primer kaynağı insan ve hayvanlardır. İnsanlar taşıyıcı olarak enfeksiyonların potansiyel kaynağını oluştururlar. Taşıyıcı insan ve hayvanların dışkısı enfeksiyonun yayılmasında önemli rol oynamaktadır. Salmonella bütün çiftlik hayvanlarında (tavuk gibi kümes hayvanları, sığır ve domuz) bulunur. Özellikle su kaynaklarının kanalizasyon ile kirlenmesi, mikroorganizmaların gıda üretim ve tüketim zincirine rahatlıkla geçişine yol açar. Tavuk ve domuz yetiştiriciliği bu kirlenmeden öncelikle etkilenerek, Salmonellozis’in ana kaynağını oluştururlar. Salmonella çok farklı yollarla da bulaşabilir ve enfeksiyona yol açar. Tavukçuluk ürünlerinden yumurta başta olmak üzere, enfekte olmuş kırmızı et ürünleri, süt, taze meyve, sebze, su, fast-food ürünler de Salmonella salgınlarına neden olabilirler.
Özellikle uygun olmayan hijyen şartlarında faaliyet gösteren restoranlarda, et, yumurta ürünlerinin yetersiz pişirildiği durumlarda, Salmonella enfeksiyonunun bulaşma riski yüksektir.
“Salmonella nasıl bulaşır?” sorusuna bulaşmanın fekal-oral (dışkının ağız yoluyla bulaşma yolu) yolla olduğu cevabı verilir. Hasta ya da taşıyıcıların dışkılarının bulaştığı gıda ve sular bulaşmada önemli rol oynar.
Dünyada kakao kreması, fıstık ezmesi, paketlenmiş etler, dondurulmuş gıdaların Salmonella salgınına neden olduğu bilinir. Salmonella ile kontamine olmuş yiyecek ve ortamlar şunlardır:
Çiğ yumurta ve yumurta kabuğu
Çiğ kümes hayvanları, kırmızı et ve deniz ürünleri
Sebze ve meyveler
Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri (peynir gibi)
İşlenmemiş su
Hayvanların kürkleri, tüyleri, pulları, deri, dışkı ve yaşadıkları yerler
Salmonella bakterisi ile enfekte olmuş kimsenin etrafındaki yüzeyler ve gıda işinde çalışan taşıyıcı kişiler
Salmonella enfeksiyonu her hayvanda olabilir. Kürkleri, pulları, tüyleri veya derisi bakteri taşıyan hayvanlar şunlardır:
Sürüngenler (kaplumbağa, kertenkele, yılan)
Amfibiler (kurbağalar)
Kanatlılar (tavuk, ördek, hindi ve yabani kuşlar)
Evcil hayvanlar (kedi, kuş, köpek ve küçük hayvanlar)
Çiftlik hayvanları (keçi, inek, koyun ve domuz)
Vücudun Salmonella enfeksiyonuna karşı birçok doğal savunması vardır. Örneğin, güçlü mide asidi birçok Salmonella bakterisini öldürebilir. Ancak bazı tıbbi problemler veya ilaçlar bu doğal savunmaları bozabilir. Örneğin;

Sonraki Haber

Japonya’da “et yiyen” bakteri alarmı! Vaka sayısında korkunç artış

Japonya’da “et yiyen” bakteri alarmı! Vaka sayısında korkunç artış Japonya’da, “et yiyen” bakterinin yol açtığı, …

Verified by MonsterInsights