Çarşamba , 19 Haziran 2024

Deprem hareketliliği artan Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova için hayati uyarı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında geçen yıl mart ayında başlatılan “Deprem Riskini Azaltma ve Önleme Planlaması” projesi kapsamındaki çalışmalar da sürüyor. 42 aylık proje ile “Tehlike ve Risk Değerlendirme” sonuçları ortaya çıkacak, bitiminde ise “Kentsel Dirençlilik Planı” açıklanacak.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, yangın, deprem, sel gibi afetlerin yaralarını sarmak için Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi (BAKOM) kurdu. Rezerv yapı alanı ilan edilen bölgelerde depreme dayanıklı konutlar inşa edilerek, şehir merkezlerindeki riskli yapıların dönüştürülmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.
Çanakkale’de geçen yıl 220 konut ve 58 iş yerinin bulunduğu 84 yapının riskli olduğu tespit edildi. Kentsel dönüşüm kapsamında 156 konut ve 19 iş yerinin yıkımı gerçekleştirildi. Yapımına başlanan yapılarda yüzde 80 tamamlanma seviyesine ulaşıldı.
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin büyük yıkıma yol açtığı Yalova’da bu tarihten önceki yapıların yüzde 65’i yenilendi. Kalanların da yenilenmesi için çalışmalara devam ediliyor.

Sonraki Haber

Japonya’da “et yiyen” bakteri alarmı! Vaka sayısında korkunç artış

Japonya’da “et yiyen” bakteri alarmı! Vaka sayısında korkunç artış Japonya’da, “et yiyen” bakterinin yol açtığı, …

Verified by MonsterInsights