2 milyon kimlik belgesinde yeni düzenleme! 81 ilde kullanıma alındı
Perşembe , 26 Mayıs 2022
Anasayfa » FOTO GALERİ » 2 milyon kimlik belgesinde yeni düzenleme! 81 ilde kullanıma alındı

2 milyon kimlik belgesinde yeni düzenleme! 81 ilde kullanıma alındı

TC kimlik kartı, sürücü belgesi ve pasaport gibi belgelerde yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi. Yerli parmak izi tanıma sistemi 7 Ocak 2022’de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 81 ilde kullanıma alındı. TC kimlik kartı, sürücü belgesi ve pasaport gibi belgeler HAVELSAN’ın mühendislik kabiliyetleriyle geliştirilen yerli parmak izi tanıma sistemiyle alınan verilerle düzenleniyor.

Parmak izi başta olmak üzere biyometrik verilerin milli yazılımlarla güvence altına alınması amacıyla geliştirilen Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi’nin kullanımı yaygınlaşıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, BİYOTEKSAN tarafından HAVELSAN’ın mühendislik kabiliyetleriyle geliştirilen yerli parmak izi tanıma sistemi, ilk olarak 26 Mart 2021’de Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde kullanıma alındı. Yaklaşık 1 yıllık sürede kayıtlı tüm göçmenlerin kimlik doğrulama ve sorgulama işlemleri yerli sistem üzerinden gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Tarım Bakanlığı İnsan Sağlığını Hiçe Sayan Firmaları Açıkladı!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Türkiye çapında yaptığı denetimlerde 371 firmanın ürünlerinde sahtekarlık yapıldığı belirleme edildi. …