Asla Birlikte Kullanmamanız Gereken 7 Temizlik Malzemesi..
Pazar , 17 Ocak 2021
Anasayfa » Genel » Asla Birlikte Kullanmamanız Gereken 7 Temizlik Malzemesi..

Asla Birlikte Kullanmamanız Gereken 7 Temizlik Malzemesi..


Farklı deterjanları karıştırınca temizlenen yerin daha iyi temizleneceği gibi yanlış bir algı var. Fakat farklı deterjanları karıştırmak beklenmedik kimyasal reaksiyonlara sebep olabileceğinden oldukça tehlikeli bir şey olabiliyor.
1. Çamaşır suyu ve alkol Bu iki kimyasalın kombinasyonu kloroform ve muriatik (hidroklorik) asit üretir. Sinir sistemi, akciğer, böbrek, karaciğer, gözler ve ciltte hasara neden olabilirler. Ayrıca yüksek oranda kloroform baş dönmesi, mide bulantısı, bilinç kaybı ve hatta ölüme dahi sebep olabilir.
2. Çamaşır suyu ve amonyak Bu kombinasyon sağlığınız için gerçekten tehlikeli. Çamaşır suyu ve amonyak kombinasyonu, solunum sistemine ciddi hasar verebilecek zehirli gazlar üretir. Dahası, yüksek konsantrasyonlarda amonyak ve kloramin (çok zehirli bir gaz) çok tehlikeli bir patlayıcı madde üretir.
3.Çamaşır suyu ve sirke Çamaşır suyuna zayıf bir asit eklemek, ciddi kimyasal göz yanıkları ve akciğer hasarına neden olabilecek zehirli gazlar üretir.
4. Çamaşır suyu ve diğer deterjanlar Cam temizleyicileri, tuvalet temizleyicileri ve bulaşık makinesi deterjanları gibi kimyasal ev ürünlerinin çamaşır suyuyla kombinasyonu klor gazı ürettiği için asla karıştırılmamalıdır. Çok düşük oranda ya da kısa süre maruz kalmak dahi ciddi solunum ve göz problemlerine neden olabilir.
5. Karbonat ve sirke Sirke asitli iken, kabartma tozu zayıf bir bazdır. Bu yüzden karıştırıldıklarında birbirlerini nötralize ederek su üretir ve çözeltiyi neredeyse yararsız hale getirirler. Fakat buradaki en tehlikeli şey, kombinasyonun kapalı bir kapta karıştırılması durumunda patlamaya neden olmasıdır.
6. Sirke ve oksijenli su Bu iki ürünü bir kaba koyduğunuzda, yüksek konsantrasyonlarda cildi, gözlerinizi, boğazınızı, burnunuzu ve ciğerlerinizi tahriş edip zarar verebilecek olan perasetik asit oluştururlar.
7. Farklı markaların deterjanları İki farklı temizlik maddesinin karışımının daha iyi sonuç vereceğini asla bilemezsiniz. Unutmayın ki her formül benzersizdir ve onları karıştırmak beklenmeyen, tehlikeli bir kimyasal reaksiyona neden olabilir.
Önce güvenlik! Bu yüzden aşağıdakileri aklınızdan çıkarmayın: Ürünleri orijinal etiketleriyle orijinal kaplarında tutmaya devam edin. Evinizde çamaşır suyu kullanmayın ya da en azından daha az çamaşır suyu ve amonyak kullanmaya çalışın.
Eğer çamaşır suyu veya amonyak kullanıyorsanız, bol miktarda su ile iyice durduğunuzdan emin olun. Çamaşır suyunu diğer ev temizleme ürünleriyle asla karıştırmayın. Güvenlik standartlarını koruyun ve üreticinin belirttiği talimatları daima izleyin. Tüm temizlik ürünlerini çocukların erişiminden uzak tutun.

Bunu paylaş:

Sonraki Haber

ÜNLÜ BESTEKAR SANATÇI MUAMMET SUN

Türk müziğinin usta bestecilerinden Muammer Sun, bu sabah Ankara’da hayatını kaybetti. Uzun süredir çoklu organ …