Evlerde Bulunan Bu Bitkinin Zararı!
Cumartesi , 15 Mayıs 2021
Anasayfa » Genel » Evlerde Bulunan Bu Bitkinin Zararı!

Evlerde Bulunan Bu Bitkinin Zararı!


Evlerde çok tercih edilen bitki olan difenbahya bitkisi halk arasında ‘’ağlayan çiçek’’ olarak bilinen bu bitki, Sarıcısı ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre elle ovulması ve koklatılması bile çocuklara zarar verebiliyor.
“Difenbahya” ya da ağlayan çiçek çocukları zehirliyor. Hatta ona dokunmak bile zararlı. Üstelik bu çiçek hemen her evde yetiştiriliyor.El, dil ve dudaklarda şişme hatta nefes darlığı bile yapabiliyor!
Bilimsel olarak yayınlanan araştırmada “Zehirlenmelerden bitki hücresi içerisinde bulunan kalsiyum oksalat kristallerinin sorumlu olduğu sanılıyor.
Küçük çocuklar ve evcil hayvanlar kontrol dışında kaldıklarında, hırpalanan yaprak veya saplarından fışkıran binlerce kristal ok özellikle gözler olmak üzere yaralanmalara sebep olabiliyor.” denildi.
Ağlayan çiçeğin yapraklarının çiğnenmesi, koparılması hatta elle ovulması bile çocuk ve hayvanlarda zehirlenmelere yol açabiliyor.
Zehirlenme esnasında el, dil ve dudaklarda şişme, yanma, ağrı meydana gelebileceği gibi havayolu tıkanıklığı, solunum yetmezliği gibi ciddi klinik bulgular da ortaya çıkabiliyor.
Prof. Dr. S.Ümit Sarıcısı ebeveynleri çocukların yaşam alanından uzak tutmaları konusunda uyardı.

Sonraki Haber

Meteoroloji son dakika kodu ile uyardı! Yarın…

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıya göre, ülkenin doğusu ile kuzeybatı kesimlerinde havanın parçalı ve yer …