EYT düzenlemesinde sona gelindi! Bakan Bilgin, toplam maliyeti ve Meclis’e geleceği tarihi duyurdu - Part 2
Pazar , 29 Ocak 2023
Anasayfa » FOTO GALERİ » EYT düzenlemesinde sona gelindi! Bakan Bilgin, toplam maliyeti ve Meclis’e geleceği tarihi duyurdu

EYT düzenlemesinde sona gelindi! Bakan Bilgin, toplam maliyeti ve Meclis’e geleceği tarihi duyurdu

Bu hafta Meclis’e gelir
Düzenlemenin bu hafta Meclis’e gelip gelmeyeceği ile ilgili soruya Bilgin, “EYT bu hafta Meclis’e tahmin ediyorum gelir. Çünkü grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Grubumuz tümüyle üzerinde konuştuklarını kanun teklifi haline dönüştürüp komisyonda tartışacaklar.” dedi.

“İçerikte bir şey değişir mi?” sorusuna Bilgin, “Değişmez.” karşılığını verdi.
EYT’nin maliyeti ile ilgili konuşulan rakamlar doğru değil
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “EYT’nin maliyeti nedir?” sorusu üzerine de bu yıl için 120-150 milyar lira arasında bir tahminin bulunduğunu söyledi.

EYT’nin maliyetiyle ilgili konuşulan rakamların doğru olmadığını ifade eden Bilgin, “Rakamlar bizde, hesap bizde. Ben 150 milyar diyorum ama maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü kaç kişi müracaat edecek bilmiyorsunuz.” diye konuştu.

Böyle bir borçlanma yok
Prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili yöneltilen bir soruya ise Bakan Bilgin, “EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. Onun borçlanması tamamen bizim meri kanunumuza göre yapılan bir şey. ‘5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım’ diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok.” dedi.

Sonraki Haber

Ünlü oyuncu yaşama veda etti

“Vincenzo”, “Weak Hero Class 1” ve “Happiness” gibi dizilerle tanınan Güney Koreli oyuncu Na Chul, …