SON DAKİKA | Meteoroloji uzmanı kar yağışı için tarih verip uyardı: “La Nina'lı bir yıl olacak” - Part 2
Pazartesi , 27 Mart 2023
Anasayfa » FOTO GALERİ » SON DAKİKA | Meteoroloji uzmanı kar yağışı için tarih verip uyardı: “La Nina’lı bir yıl olacak”

SON DAKİKA | Meteoroloji uzmanı kar yağışı için tarih verip uyardı: “La Nina’lı bir yıl olacak”


“DÜNYADA ETKİLİ OLACAK”

Prof. Dr. Şen açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; “La Nina ve Kuzey Atlantik Salınımı NAO negatif etkisi bu sene dünyada etkili olacak.
Bu konuda çalıştırılan önemli yaklaşık 5 nümerik modeli analiz edip yorumladım. La Nina’nın direk etkisi özellikle Kuzey Amerika kıtasında görülüyor. Kutuplardaki polar Vortex’in zayıflaması…”

“SICAKLIKLAR ORTALAMA ÜSTÜ OLACAK”

Türkiye’de bu sonbahar Ekim ve Kasım aylarında sıcaklıkların ortalamanın üzerinde olacağını belirten Şen “Yağış ise ortalamanın altında geçecek. Bu tarımsal açıdan önemli.” diye konuştu.

Türkiye’de kış mevsimi için ise özellikle Ocak, Şubat ve Mart aylarını işaret eden Şen, şu ifadeleri kullandı; “Aralık batı bölgelerde sonbahar havasında, Doğuda ise kışın başları gibi.Çok soğuk yok.

Ocak Şubat Mart aylarında kış şartları daha belirgin görülecek. Kar yağışı daha çok bu aylarda. Sıcaklıklar ortalama kış sıcaklıklarında olacak 2023’ün ilk 3 ayı.”

Sonraki Haber

Hakkari’de korkutan deprem!

Can kaybının yaşanmadığı deprem kısa süreli paniğe neden oldu. Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili …