TARİHTE İLK! Türkiye’yi kasırga vuracak
Cumartesi , 31 Temmuz 2021
Anasayfa » FOTO GALERİ » TARİHTE İLK! Türkiye’yi kasırga vuracak

TARİHTE İLK! Türkiye’yi kasırga vuracak

Türkiye’de daha önce görülmemiş bir meteorolojik olayın eşiğindeyiz. Son dakika hava durumu tahminlerine göre, Türkiye’ye adım adım bir kasırga geliyor.

Küresel tahmin sistemlerindeki modellere göre Türkiye’ye afet boyutunda hasarlar verebilecek bir meteoroloji olayı adım adım yaklaşıyor. Eğer İyon Denizi üzerindeki kasırga yönünü değiştirmezse 30 Eylül Pazar günü Ege kıyılarına ulaşması, en büyük etkiyi ise Muğla, Aydın, İzmir, Çanakkale, Balıkesir kıyıları hattında oluşturması bekleniyor.

Kasırganın Ege Bölgesi’nin geçtikten sonra Marmara Denizi üzerinden İstanbul’u etkileme ihtimali de bulunuyor. Yakın tarihimizde bu şiddette bir fırtınanın yurdumuzu etkilediğine dair bir kayıt bulunmuyor.

YUNANİSTAN’I VURMAZSA TEHLİKE BÜYÜKCumartesi günü Yunanistan’ın güneyine ulaşacak olan kasırga, eğer Yunanistan’da hiçbir kara parçasına yükünü boşaltmadan yurdumuz kıyılarına erişirse tehlike beklenenden daha büyük olabilir. Eğer kasırga Yunanistan’a yükünü boşaltmazsa beklenen rüzgarlarla beraber metrekareye 100 kilogram dolaylarında yağışı da getirecek.BOFOR ISKALASINDA SON SEVİYEYE ULAŞILACAKBazı notkalarda 150 KM hızı aşması beklenen rüzgar tehlike oluşturacak. Özellikle kıyı kesimlerde ciddi etkiler oluşturabilecek rüzgar ve yağışlarla beraber metrelerce yükseklikte dalgalar da bekleniyor. İzmir’de bofor rüzgar ıskalasında son ölçek olan 12 bofor kuvvetine ulaşması bekleniyor.

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HENÜZ AÇIKLAMA YAPMADI
Türkiye’ye adım adım yaklaşmakta olan kasırga hakkında Meteoroloji Genel Müdürlüğü henüz bir açıklama yapmadı. Cuma gününe kadar Meteoroloji’den kasırga konusunda uyarı niteliğinde bir açıklama gelmesi bekleniyor.

NEDEN TROPICAL MEDICANE?Akdeniz üzerinde oluşan bu kasırgaların adı ‘Mediterranean’ ve ‘Hurricanes’ kelimelerin birleşiminden oluşuyor. Tropical Medicane adi verilen bu kasırgalar Akdeniz’in orta kesimlerinde etkili olurken, ilk defa yurdumuzu ciddi boyutta etkilemesi bekleniyor.Küresel iklim modellerine göre Türkiye’yi ilk defa bir kasırga vurabilir. Tropical Medicane adı verilen kasırga İyon Denizi üzerinde ve Türkiye’ye yaklaşmakta. Yönünü değiştirmezse Ege kıyılarında büyük hasarların meydana geleceği düşünülüyor.

Tropical Medicane’ın 30 Eylül’de Ege kıyılarında olması bekleniyor. En büyük etki göstereceği iller; Muğla, Aydın, İzmir, Çanakkale, Balıkesir olarak ön görülüyor. Kasırga eğer Ege bölgesine ulaşırsa buradan Marmara’ya doğru yöneleceği bilgisayar modelleriyle belirlendi.

Meteorolojiden konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmezken Cuma gününe kadar uyarının yapılması bekleniyor.

Akdeniz’in İngilizcesi “Mediterranean” ve kasırganın ingilizcesi olan “Hurricanes” kelimelerinden türetilen Medicane, Akdeniz’de etkili olan tropikal kasırgaları ifade etmek için kullanılıyor. Böyle bir kasırgayı henüz yaşamamış Türkiye’nin bu doğa olayından çok fazla etkileneceği tahmin ediliyor.

Sonraki Haber

cemile teyze

Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan yangınları söndürme çalışmaları devam ederken, Karaöz Mahallesi’nde 10’dan fazla ev tamamen …