Yine Facebook! Yine hata! Bu kez 14 milyon kişi
Cumartesi , 26 Eylül 2020
Anasayfa » Genel » Yine Facebook! Yine hata! Bu kez 14 milyon kişi

Yine Facebook! Yine hata! Bu kez 14 milyon kişi


Facebook geliştiricileri kullanıcı profilinde fotoğraf vb. içerikler paylaştıracak yeni bir gönderi sistemi üzerinde çalışırken, yaptıkları bir hata sonucu milyonlarca kişinin ‘kapalı’ gönderileri herkese açıldı. 18-27 Mayıs arası tarihleri arasındaki gönderilerde ortaya çıkan hata 9 günde giderilirken, Facebook yine özür diledi
Facebook’ta kullanıcı gönderileri belirli arkadaş gruplarına, kişilere özel olacak şekilde ayarlanabiliyor. Böylece belirlenenler dışında kimse bu gönderileri, albümleri ya da içerikleri göremiyor.
Facebook’un yeni bir gönderi sistemi üzerinde çalışırken geliştiricilerin gönderilerin tümünü herkese açık olarak ayarlamaları, 14 milyon kullanıcıyı etkiledi.
Kısa süre önce 87 milyon kullanıcının verilerinin izinsiz olarak Cambridge Analytica adlı şirketle paylaşılmış olması, daha sonra da şirketin bunları kullanarak sahte haberlerle dolu reklamlar vererek ABD seçimlerini etkileme çalışmaları ciddi bir skandal yaratmıştı. Bu hafta içinde ortaya çıkan bir başka durum ise Facebook’un 60 donanım üreticisi ile veri paylaşmaya devam ettiği, bunlar arasında ABD ile ambargo noktasına gelen Huawei’nin de bulunması oldu.

Sonraki Haber

Trafik cezasına sinirlenen eski milletvekili İhsan Barutçu’dan polise hakaret

Yalova’da polis ekipleri, otomobiliyle seyir halindeyken yaya geçidinde bekleyenlere yol vermediği gerekçesiyle Milliyetçi Hareket Partisi’nden …