Bunlardan birine sahipseniz sakın zencefil yemeyin!
Pazartesi , 2 Ağustos 2021
Anasayfa » Genel » Bunlardan birine sahipseniz sakın zencefil yemeyin!

Bunlardan birine sahipseniz sakın zencefil yemeyin!


FAZLA ZENCEFİL TÜKETİMİ… Son derece güçlü bir antioksidan olan zencefilin iltihap önleyici olduğunu da biliniyor. Ancak bazılarının zencefilin normalin üstünde tüketirken iki kere düşünmeleri gerekiyor. Kökünde bulunan şogaol ve gingerol maddeleri sağlığımıza iyi geliyor. Ancak bazı insanların karaciğerlerinde birtakım sorunlara yol açıyor. Fazla zencefil tüketimi herkeste olmasa da birtakım kişilerde sorunlara yol açabiliyor ve siz de o kişilerden biri olabilirsiniz.
KANLA ALAKALI SAĞLIK SORUNLARI
Kan akışını hızlandıran zencefil, yüksek tansiyonun dengelenmesini sağlıyor ve kas ağrılarını geçiriyor. Ancak sedef veya safra kesesi hastalığınız varsa yüksek miktarda zencefil tüketimi kanamaya neden olabiliyor. Çin geleneksel tıp bünyesinden gelen Lei Wang, sedef hastalarının zencefilden direk olarak etkilendiklerini anlatıyor. .
HAMİLEYSENİZ Zencefilin, anne adaylarının düşük yapmasına neden olduğunu duymuşsunuzdur. Bilimsel bir açıklaması olmasa da buna inanılıyor. Bazı kaynaklardan aktarılanlara göre hamileyken zencefil tüketilmemeliymiş. Zencefilde bulunan bazı kimyasallar bebeğin anne karnındaki gelişimini engelliyor.
MİDE YANMANIZ VARSA Zencefilin soğuk algınlığı ve gribe iyi geldiği biliniyor. Bir de karnınız ağrıyorsa zencefil harikalar oluşturuyor. Sık sık midesi yanan biriyseniz günde 2-4 gramdan fazla zencefil tüketmemelisiniz.
KİLO VERMEK İSTEMİYORSANIZ Zencefil, kalori yakımına iyi gelmesiyle biliniyor. Eğer aşırı zayıfsanız ve kilo almak istiyorsanız zencefil tüketmemelisiniz. Colombia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada düzenli şekilde zencefil tüketenlerin kilo verdiği görüldü.
DİYABET Healthline’dan aktarılanlara göre diyabet hastasıysanız zencefil tüketmemeniz gerekiyormuş. Kan şekeri aniden düşen veya yükselen biriyseniz zencefil tüketimi için doktorunuza danışın. Günde 4 gramdan fazla zencefil tüketmemelisiniz.

Sonraki Haber

Bakan Pakdemirli saat verip uyardı..

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Marmaris Değirmenyanı mevkisindeki yangın yönetim merkezinde son durumla ilgili …