Çoğu kişinin haberi bile yok!
Pazartesi , 18 Ocak 2021
Anasayfa » Genel » Çoğu kişinin haberi bile yok!

Çoğu kişinin haberi bile yok!

Çoğu kişinin bu yardımlardan haberi bile yok. Eğer istemezseniz devletin sizi arayıp bulması ve bu yardımları vermesi çok zor. Mutlaka siz talep etmelisiniz. haberi dahi yok! Devletten 1000 TL’ye kadar maaş alabilirsiniz! Devletten bakım desteği

Bazı durumlarda olan vatandaşlar için devlet yardımı oluyor fakat bunları bilmez ve başvurmazsanız almanız mümkün değil, devlete bu durumunuzu aktarın ve başvurun, bakın hangi şartlarda devletten maaş gibi yardım alabiliyorsunuz…

Engelli veya yaşlı bakıma muhtaç olan kişilerin aynı hanede yaşayan yakınlarına evde bakım desteği veriyor. Engelli veya yaşlı olan yakınının bakımını üstlenen kişilere evde bakım parası ödeniyor, bu para 2017 senesi itibaren aylık 924 lira civarındaydı,

2017 senesinde asgari ücrete olan zam ile beraber evde bakım maaşı aylık yaklaşık 1000 lira civarına çıktı. Evde bakım maaşı alan birey sayısı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yaklaşık 500 bin civarında olarak duyurulmuştu, düzenleme kapsamında günümüze kadar yaklaşık 4 milyar Türk Lirasına yakın ödeme yapıldı.

Ancak pek çok kişi bu düzenlemeden haberi yok… Evde bakım maaşı almak isteyen kişilerin, bakacakları yakınlarının hastaneden sağlık raporunun olması gerekiyor. Aylık alabilmek için %50 ve üstünde engelli raporu şart.

Alınacak bu raporun da ‘Ağır Engelli’ kısmında evet kısmının işaretli olması gerekiyor. Evde bakım maaşından faydalanabilmesi için aynı hane içinde yaşayan kişilerin toplam gelirinin kişi başına düşen miktarı 606.95 TL’den az olması gerekmekte.

Müracaatlar ve konu hakkında ayrıntılı bilgilendirme Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerinden sağlanabilir. Evde bakım maaşları kişinin engel haline göre farklılık gösterebiliyor.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Fakat unutmayın ki okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır.

İhtiyacı olan biri olabilir o yüzden lütfen bir kez paylaşalım. Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.

Sonraki Haber

BAKAN ZİYA SELÇUK YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimle ilgili, “15 …